Komu warto pomóc
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuNie każdy z nas ma czas i predyspozycje, żeby ratować świat, pomagać chorym, niepełnosprawnym, ubogim czy zdolnym. Każdy może jednak mieć swój udział w tym, żeby rzeczywistość naokoło była nieco lepsza. Wystarczy w zeznanie podatkowe wpisać kilka cyferek. Radzimy, jak pomóc fundacjom i stowarzyszeniom przekazując 1 procent podatku. Podpowiadamy też, które z nich można wybrać, co oczywiście nie wyczerpuje listy organizacji pożytku publicznego.
Są dwa sposoby na rozliczenie PIT i przekazanie swojego procenta. Możesz pobrać bezpłatny program do rozliczenia PIT, albo rozliczyć zeznanie ręcznie. Zawsze jednak w odpowiedniej rubryce należy wpisać KRS (od tego roku w formularzu PIT nie trzeba wpisywać nazwy organizacji). W kolejnej wpisz kwotę 1 proc. podatku (zwróć uwagę, czy nie przekracza 1 proc. kwoty z poz. 106). W rubryce — Cel szczegółowy wstaw: „pomagam podatkiem”. Proste! Jeśli nie wiesz jeszcze, którą fundację wybrać, oto kilka propozycji.
WWF Polska — Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody (KRS: 0000160673): jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W Polsce ochrania rzeki, lasy oraz zagrożone gatunki, m.in. duże drapieżniki (rysia, wilka, niedźwiedzia) i ssaki bałtyckie (foki oraz morświna). Od lat walczy też z przemytem zwierząt. Jeśli zdecydujesz się przekazać tej fundacji swój 1 procent, pomożesz sprowadzić z Estonii rysie, aby odtworzyć polską populację tego zagrożonego wyginięciem gatunku.
Salezjański Ruch Troski o Młodzież SALTROM (KRS 0000128589): prowadzi działalność wychowawczą, profilaktyczną i edukacyjną. Inspiracją jest dla niego postać św. Jana Bosko. Ruch prowadzi placówkę opiekuńczo-wychowawczą, codzienne dożywia dzieci oraz organizuje wyjazdy wakacyjne. Pomaga aktywnie i twórczo spędzać czas wolny. Wspiera w odkrywaniu i realizowaniu własnych pasji. 1 proc. podatku przeznaczy na codzienny ciepły posiłek dla dzieci i młodzieży, na działalność świetlic i korepetycje oraz sfinansowanie wakacji.
Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie (KRS: 0000264523): niesie pomoc pokrzywdzonym, bezpańskim, chorym zwierzętom, wspiera działania innych organizacji, które zwalczają bezdomność oraz okrucieństwa wobec czworonogów. Finansuje leczenie porzuconych zwierzaków, pomaga znaleźć domy, w których będą bezpieczne i kochane. Wpisując ich KRS w PIT pomożesz otoczyć opieką weterynaryjną bezpańskie psy i koty, znaleźć im domy adopcyjne i otworzyć przytulisko „Kocia Chatka” dla kotów z podkrakowskich gmin.
Fundacja Dzieciom Pomagaj (KRS 0000285433): głównym celem fundacji jest pomoc w rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością. Wspiera sieroty i dzieci z rodzin patologicznych i ubogich. Prowadzi także poradnictwo i doradztwo osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Wspierając ich 1 procentem przyczyniasz się do budowy Centrum Rehabilitacji Dziecięcej i stworzenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego wraz z Ośrodkiem Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i oddziałami przedszkolnymi z integracją.
Stowarzyszenie SURSUM CORDA (KRS 0000020382): długo by można wymieniać projekty stowarzyszenia. Ratuje zdrowie i życie dzieci, organizuje wolontariat, wspiera młodzież w trudnych sytuacjach życiowych, umożliwia resocjalizację osobom, które chcą zmienić swoje życie. Uczy samodzielności, kreatywności oraz odpowiedzialności za innych i siebie. W ramach programu „Na Ratunek” sfinansowało leczenie i rehabilitację 32 osób, w tym 9 operacji serc dzieci ratujących życie, co kosztowało ogółem 1,18 mln zł. 1 proc. podatku przeznaczy m.in. na program „Na ratunek” i działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Fundacja INTEGRACJA (KRS 0000144578): koncentruje się na edukacji niepełnosprawnych, dostarczaniu informacji, aktywizacji zawodowej oraz działaniach na rzecz poprawy dostępności architektonicznej miast. Tylko w 2010 r. integracja pomogła w znalezieniu pracy 757 osobom z niepełnosprawnością, zaktywizowała zawodowo około 2,5 tys. osób, przeprowadziła niemal 250 bezpłatnych szkoleń, udzieliła 17 tysięcy porad specjalistycznych, pomogła w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego i specjalistycznych urządzeń komputerowych dla osób ze znaczną niepełnosprawnością. 1 procent pomoże prowadzić jej liczne działania na rzecz niepełnosprawnych.
Fundacja Dzieciom z Upośledzeniem Umysłowym "Agnieszka" (KRS 0000151511): fundacja działa na rzecz dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo. Pomaga w rehabilitacji społecznej i zawodowej. Poza tym udziela wsparcia finansowego, rzeczowego, żywnościowego. Prowadzi Stanicę Koni Huculskich, w której osoby niepełnosprawne korzystają z hipoterapii. Przekazując jej 1 procent dołożysz cegiełkę do budowy ośrodka rehabilitacyjno-integracyjnego.
Polska Akcja Humanitarna (KRS 0000136833): pomaga ludziom na całym świeci w sytuacjach kryzysowych. Jest wszędzie tam, gdzie dzieje się najwięcej tragedii, jak wojny, kataklizmy czy ubóstwo. PAH pomaga potrzebującym ze szczególnym uwzględnieniem grup narażonych na wykluczenie społeczne, takich jak: dzieci, kobiety, niepełnosprawni oraz uchodźcy, repatrianci i osoby wewnętrznie przesiedlone. Przekazując 1 procent budujesz studnie w Sudanie Południowym, dokarmiasz głodne i niedożywione dzieci w Polsce i na świecie oraz umożliwiasz dostęp do edukacji tym, którzy są go pozbawieni.
Fundacja GAJUSZ (KRS: 0000109866): celem fundacji jest wszechstronna pomoc przewlekle chorym dzieciom oraz ich rodzinom. W ramach Hospicjum Domowego dla Dzieci Ziemi Łódzkiej opiekuje się nieuleczalnie chorymi maluchami, które dzięki całodobowej pracy lekarzy i pielęgniarek mogą być z bliskimi, w domu. Środki z 1 proc. są potrzebne, żeby mogło funkcjonować hospicjum.
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci ze Złożoną Niepełnosprawnością "Potrafię Więcej" (KRS: 0000241411): powstało z inicjatywy terapeutów pracujących zawodowo z osobami niepełnosprawnymi. Wśród podopiecznych stowarzyszenia są dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, upośledzeniem umysłowym, z opóźnionym rozwojem psychoruchowym, słabo widzące i niewidome oraz z wrodzonymi wadami układu nerwowego. Stowarzyszenie pomaga wykonać specjalistyczne diagnozy i opracować program terapeutyczny. Prowadzi również świetlicę terapeutyczną dla dzieci ze złożoną niepełnosprawnością, odwiedza podopiecznych w domach. Pieniądze otrzymane z 1 proc. przeznaczy na liczne działania na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin.
Więcej informacji o fundacjach na stronie: www.pomagampodatkiem.o2.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze