Ofiara przemocy idzie do lekarza...
DOMINIK SOŁOWIEJ • dawno temuNie raz już pisaliśmy w Kafeterii o zjawisku przemocy wobec kobiet. Ta przemoc ma różne oblicza. Kobiety są ofiarami przemocy psychicznej, fizycznej lub ekonomicznej (np. kiedy mężczyzna "wydziela" kobiecie zarobione przez nią pieniądze). Dziś nie chcemy mówić tylko o tym, jak tej przemocy zapobiegać. Równie istotne jest to, by wiedzieć, jak właściwie reagować wobec czyjejś krzywdy.
Nie raz już pisaliśmy w Kafeterii o zjawisku przemocy wobec kobiet. Ta przemoc ma różne oblicza. Kobiety są ofiarami przemocy psychicznej, fizycznej lub ekonomicznej (np. kiedy mężczyzna "wydziela" kobiecie zarobione przez nią pieniądze). Dziś nie chcemy mówić tylko o tym, jak tej przemocy zapobiegać. Równie istotne jest to, by wiedzieć, jak właściwie reagować wobec czyjejś krzywdy.
Tę kwestię porusza kampania społeczna „Lekarzu, reaguj na przemoc!”, której celem jest zapoznanie przedstawicieli ochrony zdrowia z procedurą „Niebieskiej Karty” oraz psychologicznymi aspektami przeciwdziałania przemocy. Okazuje się, że lekarze nie zawsze chcą pomóc ofierze przemocy (bez względu na to, czy jest to kobieta czy mężczyzna) albo nie wiedzą, w jaki sposób – korzystając z rozwiązań prawnych – wszcząć działania, które ostatecznie doprowadzą do interwencji w środowisku rodzinnym osoby dotkniętej przemocą. Organizator akcji – Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia) – na stronie internetowej www.lekarzureagujnaprzemoc.pl informuje nas (w dość delikatnych słowach), że […] lekarze […] potrzebują lepszego przygotowania do kontaktu z osobami doznającymi przemocy. Wielu lekarzy wskazuje na trudność pogodzenia codziennej pracy zawodowej z ustawowymi obowiązkami. To ostatnie sformułowanie jest ważne: lekarze mają bowiem obowiązek reagowania w sytuacji, kiedy u swojego pacjenta rozpoznają pobicie, znęcanie się lub depresję, która swoje źródło może mieć w przemocy psychicznej.
Co ważne, adresatami kampanii są nie tylko lekarze, ale i pacjenci, którzy dzięki filmowi instruktażowemu „Lekarzu, reaguj na przemoc!” będą wiedzieli, jakie są ich prawa (film dostępny jest na stronie kampanii). Istotne jest również to, że przedstawiciele służby zdrowia także mogą liczyć na pomoc: „Niebieska karta” (procedura opracowana przez Komendę Główną Policji i Komendę Stołeczną Policji przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) chroni również lekarza, który nie musi samodzielnie dokonywać interwencji np. w domu ofiary. Do jej przeprowadzenia wyznaczany jest zespół składający się m.in. z funkcjonariusza policji, przedstawiciela służby zdrowia i oświaty, pracownika pomocy społecznej i gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Pamiętajmy więc, że bez względu na to, czy jesteśmy pacjentem czy lekarzem, możemy liczyć na wsparcie publicznych instytucji. Korzystajmy z ich pomocy, zamiast narzekać na stan służby zdrowia.
Źródło informacji i zdjęć:
www.lekarzureagujnaprzemoc.pl
film-instruktazowy
Definicja „Niebieskiej karty”: wikipedia.org
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze