Piernik staropolski
KAROLINA • dawno temuDzięki łatwej dostępności produktów pochodzących nawet z najbardziej odległych zakątków świata bardzo często w centrum naszego zainteresowania pojawiają się egzotyczne tradycje kulinarne. Należy zaznaczyć, że nie ma w tym nic złego, ponieważ odtworzenie pizzy jedzonej podczas wakacji we Włoszech na pewno przynosi wiele przyjemności. Jednak trzeba też pamiętać, że świetne jedzenie możemy przygotować, czerpiąc nie tylko z kuchni francuskiej, angielskiej albo azjatyckiej. Równie ciekawe i smaczne potrawy przygotujemy, szperając w swoich rodzinnych przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co więcej, znając jakąś rodzinną recepturę i mając jakiekolwiek pojęcie o innych kuchniach, możemy skusić się na wprowadzanie własnych innowacji, pozytywnie zaskakując najbliższych. Zanim to jednak nastąpi, dobrze jest wypróbować przepisy na najbardziej znane staropolskie potrawy. Jedną z nich jest pyszny piernik, który warto robić nie tylko na święta.
Kuchnia staropolska
Trudno zaprzeczyć, że potrawy pochodzące z różnych regionów świata mogą być nie lada gratką. Czasami jednak zapominamy, jak wielkie bogactwo smaków kryje nasza rodzima kuchnia. Znajomość jej tradycyjnych receptur na pewno przyniesie nam wiele korzyści. Przygotowanie żuru albo rosołu z kaczki nie jest aż tak trudne, a na pewno wywrze na zaproszonych przez nas gościach duże wrażenie. Kuchnia staropolska poza tym opiera się przede wszystkim na łatwo dostępnych dla nas i stosunkowo niedrogich produktach, z tego też względu pozwolić sobie może na nią każdy, kto wykaże choć odrobinę chęci. Co więcej, przygotowując dania staropolskiej kuchni, nie będziemy korzystać z półproduktów, tylko opierać się na składnikach podstawowych, stąd będziemy pewne, że wszystko jest świeże i wolne od konserwantów. Wbrew powszechnym opiniom polska tradycja kulinarna to nie tylko tłuste mięsa, kiszona kapusta i ziemniaki w różnej postaci. Znaleźć tu można także ciekawe przepisy na desery znacznie przewyższające jakością kupowane w cukierniach babeczki, ciasta drożdżowe bądź bezy. Jednym z nich jest pyszny staropolski piernik, który świetnie wygląda, pachnie i smakuje. Nie trać okazji i zobacz, jak wykonać piernik tradycyjny, a już nigdy nie będziesz chciała korzystać z gotowych mieszanek.
Przepis na piernik staropolski
Do zrealizowania przepisu na piernik staropolskibędziesz potrzebowała:
- 1 kg mąki,
- 300 ml miodu,
- 1,5 szklanki cukru,
- 25 dag margaryny,
- 150 ml mleka,
- szczypty soli,
- 1,5 łyżki sody oczyszczonej,
- 2 jajek,
- 1 łyżki cynamonu,
- ½ laski wanilii,
- 1 łyżki kardamonu,
- 1/5 łyżki imbiru,
- szczypty pieprzu,
- powideł śliwkowych.
Sposób przygotowania:
Do rondelka wkładamy margarynę i rozpuszczamy ją na niewielkim ogniu. Kiedy już uzyska płynną formę, dodajemy do niej miód i cukier, cały czas mieszając. Gdy składniki połączą się, pozostawiamy je do wystygnięcia. Następnie dodajemy do nich mleko, sól, sodę i jajka, a także wskazane przyprawy. Ciasto wyrabiamy do czasu, aż stworzy jednolitą masę. Następnie wkładamy je do szklanego naczynia, przykrywamy ścierką i odstawiamy do chłodnego miejsca na co najmniej 2 tygodnie. Po tym czasie wyrabiamy ponownie ciasto i dzielimy je na trzy części. Każdą część pieczemy osobno w temperaturze 160°C przez 20 minut. Po ostygnięciu placków przekładamy je powidłami śliwkowymi.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze