Poprawia pamięć, koncentrację, wspomaga leczenie nałogów. Czym jest trening BIOFEEDBACK?

Specjalne urządzen ia informują o stanie fizjologicznym organizmu.

Biofeedback to trening mózgu, który dostarcza człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu fizjologicznego, dzięki czemu można nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, opór elektryczny skóry (GSR), napięcie mięśni itp. Zmiany te monitorowane są przez odpowiednie urządzenie.

Biofeedback poprawia pamięć i motorykę ciała, zwiększa koncentrację uwagi, polepsza samopoczucie, jest pomocny w leczeniu nałogów. Metoda ta wykorzystywana jest między innymi w psychologii, w medycynie, w parapsychologii, ale także w sporcie czy biznesie. W Polsce popularność zyskała dzięki Adamowi Małyszowi, który chętnie korzystał z treningu.

Trening mózgu jest jak chodzenie na siłownię. Jeśli chcesz zobaczyć efekty, jeden raz nie wystarczy – mówi Kafeterii.tv psycholog Barbara Zych. Jeśli osoba chce się nauczyć relaksować, wystarczy 10 sesji, przy leczeniu ADHD, kiedy chcemy nauczyć dziecko kontrolować emocje, niezbędnych będzie co najmniej 30 sesji.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Mniej odporni na ból, wrażliwi na słońce. Cała prawda o RUDOWŁOSYCH Banalna recepta na zachowanie MŁODOŚCI. Kolory na talerzu Co jest bardziej kaloryczne - pączki czy faworki? Zobacz, zanim sięgniesz Zajęcia z EWĄ CHODAKOWSKĄ zamiast lekcji WF-u Zapach jest najważniejszy. Decyduje o ZACHOWANIU PŁCIOWYM Wygląda tak samo, a każdy widzi ją inaczej. Wszystko przez mały fragment MÓZGU Nie daj się oszukać. Produkty PEŁNOZIARNISTE nie zawsze zdrowe Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie Dlaczego Polacy nie decydują się na RODZICIELSTWO? Większość chce trójki dzieci Problemy z tarczycą i PRZYSADKĄ MÓZGOWĄ? Te zaburzenia zaobserwujesz podczas okresu Cała prawda o cudzie narodzin. Tak wygląda PORODÓWKA Smaczna alternatywa dla zwykłego RYŻU. Włosi go uwielbiają