Co wpływa na płodność mężczyzny?
DANUTA CAPIGA • dawno temuNiepłodność to problem, który dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn jak kobiet. Najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności jest niska jakość nasienia, obniżona ilość plemników (poniżej 20 milionów w ml nasienia), zmniejszona ich ruchliwość czy zmiany w budowie, zaburzenia hormonalne, stany zapalne lub niedrożność w obrębie dróg wyprowadzających nasienie, choroby przenoszone drogą płciową.
Na przyczynę niepłodności ma również wpływ styl życia, jaki prowadzą mężczyźni np: noszenie nieprzewiewnej, obcisłej garderoby, częste korzystanie z sauny, spędzanie wielu godzin przy komputerze lub za kierownicą, nadmierne spożywanie alkoholu, szkodliwe warunki w pracy np. zbyt wysoka temperatura.
— Wczesna diagnoza daje szansę mężczyźnie na zmianę przyzwyczajeń wpływających niekorzystnie na płodność, a tym samym na jej poprawę. Zmiana stylu życia może nie tylko powstrzymać negatywne procesy, ale także cofnąć jej skutki. Ważnym aspektem jest dotarcie do mężczyzn i uświadomienie ich, które z czynności szkodzą płodności – mówi Piotr Pietrewicz, embriolog kliniczny z kliniki „Bocian”, ekspert kampanii „Płodny Polak”.
Czasem wystarczy zmienić pewne nawyki, czy też dietę lub zrezygnować z nałogów, wprowadzić do swego życia aktywny wypoczynek, zastosować dietę niskotłuszczową, bogatą w owoce i warzywa, witaminy A, C, E oraz cynk, które poprawią jakość nasienia.
Aby uświadomić mężczyznom, że problem nie leży tylko po stronie kobiet, ruszyła kampania „Płodny Polak”, która ma na celu promowanie oraz edukowanie na temat wpływu codziennych praktyk na męską płodność. W jej ramach przez cały maj 2015 można wykonywać bezpłatne badania nasienia.
Badanie jakości spermy jest dla wielu mężczyzn stresującym doświadczeniem. Mimo że samo badanie jest bezbolesne, świadomość bycia ocenianym pod względem „męskości” jest trudne przez nich do zaakceptowania. Badanie nasienia to jedno z podstawowych badań w diagnostyce niepłodności, pozwala na wykrycie niektórych schorzeń układu płciowego oraz zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Mimo że dla wielu mężczyzn jest źródłem stresu, jest to konieczne, by wdrożyć odpowiednie leczenie i w przyszłości cieszyć się narodzinami dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze