Antykoncepcja przed pierwszym razem
DANUTA CAPIGA • dawno temuPierwszy raz jest ważnym przeżyciem, należy zadbać, by żadne przypadkowe i nie do końca pożądane zdarzenie nie popsuło tego wspomnienia. Dlatego antykoncepcja przed pierwszym razem jest tak ważna. Nie warto zaczynać życia seksualnego w strachu o to, czy pierwszy stosunek nie skończy się ciążą. Często nastolatki zachodzą w nieplanowaną ciążę, gdyż ufają partnerowi, który przekonuje, że stosunek przerywany, seks podczas miesiączki, czy w czasie dni niepłodnych jest skutecznym zabezpieczeniem. Wymienione metody są przyczyną wielu nieplanowanych ciąż.
Pierwszy raz jest ważnym przeżyciem, należy zadbać, by żadne przypadkowe i nie do końca pożądane zdarzenie nie popsuło tego wspomnienia. Dlatego antykoncepcja przed pierwszym razem jest tak ważna. Nie warto zaczynać życia seksualnego w strachu o to, czy pierwszy stosunek nie skończy się ciążą. Często nastolatki zachodzą w nieplanowaną ciążę, gdyż ufają partnerowi, który przekonuje, że stosunek przerywany, seks podczas miesiączki, czy w czasie dni niepłodnych jest skutecznym zabezpieczeniem. Wymienione metody są przyczyną wielu nieplanowanych ciąż.
Prezerwatywa jest najpopularniejszym i zarazem jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia. Przy prawidłowym użyciu chroni nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale również przed chorobami wenerycznymi. Dobrze jest zaopatrzyć się dodatkowo w środki plemnikobójcze (tzw. globulki), które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie w razie zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy. Niestety pierwszy stosunek z zabezpieczeniem tego typu może być bardziej bolesny lub się wcale nie odbyć, bowiem prezerwatywa zmniejsza doznania, jakie odczuwa partner. Stosując prezerwatywę trzeba zwracać uwagę na datę ważności i w jakich warunkach była przechowywana. Duże nasłonecznienie, wilgoć mogą negatywnie wpłynąć na materiał, z którego jest wykonana.
Antykoncepcja hormonalna, czyli popularne tabletki, plastry, pierścienie czy wkładki wewnątrzmaciczne dobrze chronią przed ciążą, jednak nie dają żadnego zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi. Nie wpływają natomiast na jakość zbliżenia. Rozpoczęcie takiej antykoncepcji wiąże się z wizytą u ginekologa, który od razu wyjaśni wszelkie wątpliwości związane z pierwszym razem, a taka wizyta będzie procentować w przyszłości.
Dzięki działaniu pierścienia, plastra czy tabletki zawierającej estrogen i progestagen, cykl ulega stabilizacji i znikają uciążliwe objawy towarzyszące miesiączkom, jak obfite krwawienia czy bóle.
Nie wolno kupować tabletek antykoncepcyjnych bez konsultacji z lekarzem, przez internet, głupotą jest również pożyczanie od koleżanki. Po skończeniu 16 lat pacjentka może pójść do lekarza sama, lekarz nie ma prawa kazać jej przyjść z rodzicami.
Decydując się na tabletki antykoncepcyjne, trzeba pamiętać o ich codziennym przyjmowaniu. Pominięcie już jednej w trakcie cyklu może odblokować owulację i umożliwić zajście w ciążę. Jeśli zdarzyło się, że podczas zbliżenia nie zostały zastosowane środki ostrożności, rozwiązaniem może być tzw. antykoncepcja po. Jest to szczególna metoda zarezerwowana jedynie dla sytuacji awaryjnych. Przyjęcie takiej tabletki do 72 godzin od stosunku znacząco zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. 72 godziny to czas ostateczny.
Pierwszy stosunek seksualny to bardzo ważne doświadczenie w życiu każdego człowieka. Często determinuje on nasz późniejszy stosunek do seksu, więc zanim dojdzie do zbliżenia, warto pomyśleć, czy jesteśmy pewni osoby, z którą chcemy przeżyć swój pierwszy raz. Jeśli jesteśmy, to pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać, jest antykoncepcja.
Źródło: informacja prasowa Ewa Tomalska – Hyrny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze