Wcześniactwo i jego konsekwencje
DANUTA CAPIGA • dawno temuKonsekwencje przedwczesnych narodzin są złożone, a rozwój wcześniaka jest uzależniony od jego masy urodzeniowej oraz tygodnia ciąży, w którym przyszedł na świat. Nie wszystkie wcześniaki wymagają rehabilitacji, jednak każdy z nich powinien być pod stałą opieką neurologa dziecięcego. Niektóre dzieci potrzebują indywidualnie dobranej formy pielęgnacji. Sposób, w jaki dziecko będzie podnoszone, przewijane, kąpane, noszone będzie miało decydujący wpływ na jego dalszy rozwój.
Konsekwencje przedwczesnych narodzin są złożone, a rozwój wcześniaka jest uzależniony od jego masy urodzeniowej oraz tygodnia ciąży, w którym przyszedł na świat. Normalnie rozwijający się płód osiąga dojrzałość między 38. a 42. tygodniem ciąży. Wcześniak przychodzi na świat przed końcem 37. tygodnia ciąży z niską masą urodzeniową, która nie przekracza 2500g lub ze skrajnie niską, poniżej 1500g.
Rokowania dzieci urodzonych przedwcześnie zależą przede wszystkim od dojrzałości narządów i tkanek dziecka.
Wcześniaki różnią się noworodków urodzonych o czasie nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim zaburzeniami czynnościowymi – niedojrzałym układem oddechowym i immunologicznym, kruchością naczyń krwionośnych oraz ograniczoną zdolnością słyszenia. Słabo rozwinięte płuca i układ odpornościowy są przyczyną zwiększonej podatności na infekcje dróg oddechowych. Tuż po urodzeniu umieszczone są w inkubatorach, które pomagają im utrzymać właściwą temperaturę ciała. W wyniku długotrwałego przebywania w nich zaburzona zostaje więź emocjonalna z matką. Dlatego tak ważny jest kontakt i bliskość z dzieckiem.
Coraz częściej stosowana jest w szpitalach metoda tzw. „kangurowania” polegająca na przytulaniu dziecka w samej pieluszce do skóry matki. Dziecko czuje bicie serca, zapach i ciepło ciała matki. W ten sposób nawiązuje kontakt z matką i czuje się bezpieczne.
Nie wszystkie wcześniaki wymagają rehabilitacji, jednak każdy z nich powinien być pod stałą opieką neurologa dziecięcego. Niektóre dzieci potrzebują indywidualnie dobranej formy pielęgnacji. Sposób, w jaki dziecko będzie podnoszone, przewijane, kąpane, noszone będzie miało decydujący wpływ na jego dalszy rozwój.
Przyczyny wcześniactwa bywają różne. Dzieli się je na te, które są zależne od stylu życia ciężarnej oraz na te, które warunkują poród przedwczesny niezależnie od prowadzonego przez kobietę trybu życia. Mogą to być zakażenia, choroby przebyte przez ciężarną, wady budowy narządów rodnych.
Dzięki odpowiedniej opiece medycznej i pielęgnacji rodziców, większość wcześniaków dogania swoich rówieśników, a nawet prześciga ich w rozwoju intelektualnym.
Szczególna troska, jaką trzeba otoczyć wcześniaka, jest kluczem do sukcesu, a efekty ciężkiej pracy lekarzy specjalistów i rodziców mogą przejść najśmielsze oczekiwania.
Źródło: informacja prasowa Karolina Dzwonnik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze