Kobiety w biznesie
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuKobiety stają się coraz bardziej przedsiębiorcze, o czym świadczy fakt, że aż 63% kobiet pracujących najemnie oraz 51% bezrobotnych i nieaktywnych planuje w przyszłości założyć własną firmę. Prym wiodą tu Polki, które mimo dużego zaangażowania napotykają na liczne przeszkody związane z zakładaniem i rozwijaniem własnej działalności.
Zdaniem kobiet największe problemy z rozpoczęciem działalności wynikają z braku odpowiedniego kapitału, trudności z procedurami administracyjnymi, ale również strachu przed niepowodzeniem i bankructwem.
— Podczas swojej 25-letniej kariery zawodowej spotkałem wiele przedsiębiorczych kobiet, dlatego ubolewam, że tak nieliczna część z nich autentycznie próbuje swoich sił w biznesie.
Z moich obserwacji wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni dysponują umiejętnością mądrego wykorzystania zasobów czy długofalowego planowania, nierzadko są też bardziej cierpliwe i pracowite, no i są bardzo rzetelne. – komentuje Zdzisław Dąbczyński, przedsiębiorca, innowator i założyciel firmy WIMED.
Co motywuje kobiety do założenia własnej firmy?
(na podstawie badań „The Anatomy of an Entrepreneur Are Successful Women Entrepreneurs Different From Men?” realizowanych przez zespół naukowców skupionych wokół Kauffman, The Foundation of Entrepreneurship)
- chęć wzbogacenia się,
- pragnienie zrealizowania na rynku własnych pomysłów biznesowych,
- kulturowa atrakcyjność przedsięwzięć typu start-up,
- chęć zrealizowania marzenia o posiadaniu własnej firmy,
- niechęć do pracy dla kogoś innego,
- zachęta otoczenia.
— Najważniejsze to wierzyć w siebie i robić to, co się lubi. Gdy ponad dwadzieścia lat temu sam zakładałem swoją firmę, zaczynałem od zakładu w szopie. Dzisiaj WIMED zatrudnia setki osób i jest doskonale znany w Polsce i w Europie. – zachęca Dąbczyński.
Zdaniem Dąbczyńskiego ogromne znaczenie ma wsparcie bliskich. Konieczność dzielenia czasu między dom i działalność biznesową to z pewnością niełatwe zadanie.
— Chciałbym jednakże zachęcić panie do wiary we własne możliwości i przede wszystkim do korzystania z pomocy swoich bliskich – w końcu własny biznes może być przygodą dla całej rodziny. Ja sam z pewnością nie poradziłbym sobie bez wsparcia mojej żony, dzieci i bliskich. To moja żona zbudowała solidny dom, ostoję, gdzie mogłem spokojnie przenosić się do innego dobrego świata po wymagającej pracy biznesowej. - podkreśla przedsiębiorca.
Badania „Przedsiębiorczość kobiet w Polsce” potwierdzają, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej odbywa się kosztem obowiązków domowych (63%). Zaledwie 17% badanych kobiet przyznaje, że podjęcie takiej działalności nie wpłynęło negatywnie na wypełnianie codziennych prac, natomiast ok. 11% respondentów uważa, że zyskało więcej czasu na prace domowe.
Źródło: informacja prasowa Katarzyna Florczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze