Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
JADWIGA OLCZAK • dawno temuInfekcje miejsc intymnych to dość częsty problem kobiet. Mimo to tylko 40% z nas zgłasza się do lekarza, gdy zauważy u siebie niepokojące objawy. Zlekceważenie ich sprawia, że zakażenie trudno jest wyleczyć. Co zrobić, aby zapobiegać tego typu infekcjom, zwłaszcza że mają one tendencję do nawracania
Infekcje miejsc intymnych to dość częsty problem kobiet. Mimo to, jakwynika z raportu kampanii „Ellen – Intymnie o równowadze”, tylko 40% z nas zgłasza się do lekarza, gdy zauważy u siebie niepokojące objawy.Zlekceważenie ich sprawia, że zakażenie trudno jestwyleczyć. Co zrobić, aby zapobiegać tego typu infekcjom, zwłaszcza żemają one tendencję do nawracania?
— Jako lekarz zdaję sobie sprawę, że kobiety nie są w stanie uniknąćwszystkich przyczyn infekcji miejsc intymnych. Powiedziałbym wręcz, żeczęść z nich wymuszałaby zmianę trybu życia kobiet, na co nowoczesnakobieta często nie chce i nie musi się godzić. W takich sytuacjach wartozadbać o równowagę flory bakteryjnej pochwy, która będzie chronićorganizm przed czynnikami wywołującymi choroby. Jest to możliwe dziękizastosowaniu kilku prostych wskazówek. – mówi ginekolog dr n. med. GrzegorzPołudniewski.
Sposoby na uniknięcie infekcji intymnych:
Dbaj o higienę miejsc intymnych. Myj intymne miejsca dwa razy dziennie lubczęściej, jeżeli odczuwasz taką potrzebę. W tym celu stosuj najlepiejpreparaty z pH 5,5, rozprowadzając je na dłoni. Myjki, gąbki gromadząbakterie, dlatego nie są zalecane. Warto pamiętać o właściwym kierunkuruchów dłoni od przodu do tyłu. Ważny jest także suchy ręcznikprzeznaczony do wycierania tylko tych miejsc naszego ciała.
Myj często ręce, gdyż występujące na nich bakterie w zetknięciu zbłoną śluzową pochwy mogą powodować dyskomfort lub rozwój infekcjiukładu moczowo-płciowego.
Podczas menstruacji pamiętaj o częstej wymianie środków higienicznych ikażdorazowym podmywaniu się podczas tej czynności. Zwykle tampony mogąbyć stosowane przez 6 godzin w dzień i 8 w nocy, ale jest to uzależnioneprzede wszystkim od ich chłonności, a także intensywności krwawienia.Aby utrzymać równowagę flory bakteryjnej pochwy podczas menstruacji,kiedy jest ona najbardziej narażona na działanie czynnikówchorobotwórczych, warto sięgnąć po probiotyk w tamponie. Dzięki długotrwałej kolonizacji kultur bakterii zapewniaon ochronę przez pozostałe dni cyklu i po kolejnych menstruacjach.
Noś odpowiednią, niezbyt obcisłą bieliznę z naturalnych materiałówprzepuszczających powietrze, najlepiej z bawełny, ale także z merylualbo rhovylu. Pamiętaj o tym zwłaszcza w czasie upalnych dni.
Gdy przebywasz poza domem, jesteś w podróży, nie zaniedbuj higienymiejsc intymnych. Noś ze sobą chusteczki oczyszczające, których możeszużyć, kiedy poczujesz się nieświeżo, a nie będziesz miała dostępudo prysznica.
Stosuj probiotyki ginekologiczne, które dbają o równowagę florybakteryjnej stanowiącej główną barierę przed infekcjami.
— Zachowania prozdrowotne często wynosimy z domu. Rodzice, starszerodzeństwo są pierwszymi modelami naszych postaw wobec zdrowia iźródłami wiedzy, jak o zdrowie dbać. Pamiętajmy jednak, że wszystkowokół nas się zmienia, pojawiają się nowe zagrożenia, ale też nowewartości, w tym nowe sposoby troski o zdrowie. Warto weryfikować swojenawyki i przekonania z pojawiającymi się nowymi możliwościami. Kobietypowinny otwierać się na nowoczesne, bezpieczne rozwiązania, którepozytywnie wpływają na ich zdrowie, a ponadto są wygodne i pomagają imw codziennym funkcjonowaniu. - mówi psycholog dr Aleksandra Borkowska.
Źródło: www.intymnieorownowadze.pl i www.ellenprobiotyk.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze