Fitness dla dzieci - nowa moda?
MARIKA KRAJNIEWSKA • dawno temuOdsetek otyłych dzieci z roku na rok rośnie. Chęć uprawiania sportów wręcz przeciwnie. Rozwijający się rynek gier komputerowych nijak nie sprzyja grom zespołowym na świeżym powietrzu czy rodzinnym wizytom na basenie. W fitness klubach jednak coraz częściej można spotkać ofertę dla najmłodszych klientów. Już kilkulatki mogą zacząć ćwiczyć tam, gdzie do niedawna aktywnie spędzali czas tylko dorośli. Nowa moda?
Odsetek otyłych dzieci z roku na rok rośnie. Chęć uprawiania sportów wręcz przeciwnie. Rozwijający się rynek gier komputerowych nijak nie sprzyja grom zespołowym na świeżym powietrzu czy rodzinnym wizytom na basenie. A może fitness dla dzieci?
Nowa moda? Znamy popularną rytmikę w przedszkolach czy zajęcia korekcyjne dla dzieci z problemami postawy. W fitness klubach jednak coraz częściej można spotkać ofertę dla najmłodszych klientów. Już kilkulatki mogą zacząć ćwiczyć tam, gdzie do niedawna aktywnie spędzali czas tylko dorośli.
Portal fit.pl donosi, że już w 2004 roku niemiecka firma effective PROLine opracowała nowatorski program sportowy dla dzieci. Nazwa programu, XXL Kids mówiła sama za siebie. Treningi opracowane przez specjalistów spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. A składały się z treningu cardio, treningu obwodowego, a także z zabaw i gier.
W ślad za niemieckimi specjalistami poszli inni. Programy fitness dla dzieci stają się coraz popularniejsze. Także w Polsce. Co na to rodzice? Jak to zwykle bywa są dwa obozy: zwolennicy i przeciwnicy. Podczas gdy pierwsi z zapałem zapisują swe pociechy na zajęcia fitness, ciesząc się z nowej formy rozrywki, połączonej z aktywnością fizyczną i jej dobroczynnym wpływem na zdrowie dziecka, ci drudzy kręcą głowami z niedowierzaniem. Fitness dla dzieci? Nie ma mowy. Przecież to zbyt duży wysiłek fizyczny dla małego organizmu. Nieprzychylność może się wiązać przede wszystkim z niewiedzą i błędnym wyobrażeniem takiej lekcji fitness dla najmłodszych.
Prowadzić zajęcia z dziećmi nie jest lekko. Dziecko jest specyficznym, trudnym partnerem do zajęć ruchowych. Trzeba mu w taki sposób „sprzedać” godzinę zajęć, aby nie zanudzić, zbytnio nie zmęczyć i nie zniechęcić tym samym – twierdzą instruktorzy rekreacji ruchowej. Mało tego, lekcja powinna zawierać elementy zabawy, zmieniające się z odpowiednią częstotliwością, aby dziecko po wyjściu z sali ćwiczeń z niecierpliwością czekało na kolejne spotykanie. Podczas zajęć z dziećmi w klubie fitness wykorzystuje się także sprzęt do ćwiczeń, co bardzo podoba się najmłodszym.
Zabawa to nie wszystko. Program treningu dla najmłodszych powinien być specjalnie opracowany w taki sposób, aby dobór ćwiczeń nie zaszkodził rozwijającym się mięśniom, układowi kostnemu, postawie. Coraz częściej bywalcami zajęć są dzieci borykające się z problemem nadwagi czy wręcz otyłości. Tu także ważne są efekty, do których maluch i jego rodzice dążą.
Co na to badania? Badania, które zostały przeprowadzone przez Brytyjczyków z zespołu Qualifications and Curriculum Agency wykazały, że regularnie uprawiający sport dzieciaki mają lepsze wyniki w szkole. Mało tego, wysiłek fizyczny, jak wiadomo, korzystnie wpływa na samopoczucie, podnosi odporność na stres zarówno u dorosłych jak i dzieci. Rozwija koordynację, postawę, wytrzymałość. Wpływa na zdyscyplinowanie dziecka. Podnosi jego pewność siebie, dodaje odwagi. Dziecko, wkraczające w świat fitness przyswaja nawyki zdrowego stylu życia, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Jak opowiada portalowi fit.pl Marta Tymoszewicz – pomysłodawczyni autorskiego programu Fitness dla dzieci w szkole fitness Open Mind Health&Fitness Idea — To przygotowanie młodego człowieka do świadomego treningu własnego ciała i umysłu, wpajanie nawyku aktywności ruchowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze