Gabinety kosmetyczne dla nastolatek
JADWIGA OLCZAK • dawno temuWykreowany przez media ideał kobiety - pięknej, zadbanej, szczupłej jest wzorcem, do którego dążą nie tylko dojrzałe kobiety, ale przede wszystkim nastolatki. Obraz idealnej kobiety bywa w okresie dojrzewania dla niejednej dziewczyny przyczyną obniżenia jej poczucia wartości, narastania kompleksów, gdy nie może mu dorównać. Coraz częściej nastolatki odwiedzają więc gabinety kosmetyczne, by właściwie zadbać o urodę.
Aby stać się piękniejszymi, dziewczyny czytają regularnie magazyny modowe, śledzą nowości na rynku kosmetycznym, wyszukują porad na temat urody. Drogie kosmetyki, maseczki, pilingi, wizyty w salonach kosmetycznych, wszystko po to, aby stać się piękniejszą i choć trochę przypominać zgrabną dziewczynę z okładki. Nastolatki robią tak często bez wiedzy rodziców i nic ani nikt nie jest w stanie ich przekonać, że nie tylko nie jest to im potrzebne, ale nawet może im zaszkodzić.
Dr Małgorzata Setkowicz, dermatolog z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED przestrzega, że nowoczesny tryb życia obciąża nasze organizmy dużą ilością toksyn — jedzenie, środowisko, używki (część z nich dotyczy także dzieci, dlatego aplikowanie kosmetyków na młodą skórę nie jest dobrym pomysłem.)
Stosowanie kosmetyków w młodym wieku często wiąże się z wystąpieniem zmian skórnych w postaci podrażnień. Aby pomóc dziewczynom, by mogły czuć się zadbane, a jednocześnie nie zaszkodziły swojej skórze, rodzice powinni służyć dziecku radą w wyborze kosmetyków naturalnych z odpowiednimi atestami.
Chociaż są w Polsce gabinety, które nie przyjmują nieletnich, to jednak są też i takie, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nastolatek i przygotowują specjalne pakiety kierowane do dziewcząt wybierających się na bal gimnazjalny czy studniówkę. Obejmują one zabiegi na twarz, makijaż, manicure, a czasem też strzyżenie i układanie włosów.
Pod tym względem polskie gabinety stają się coraz bardziej podobne do tych na Zachodzie. W Ameryce odwiedzają je dziewczęta w wieku 10–12 lat, dla których stworzono specjalnie przygotowany „sektor” z przeszkolonym personelem. Z zabiegów upiększających korzysta tam ponad 4 mln nastolatków w 10 tysiącach gabinetów przeznaczonych tylko dla nich. Amerykańscy rodzice organizują swoim pociechom przyjęcia w SPA, zapewniając im solarium, masaż, maseczki i pilingi.
W Polsce nastolatki najczęściej korzystają z zabiegów regulacji brwi, pilingu, zabiegów oczyszczających i maseczek. Dużym powodzeniem cieszy się także depilacja laserowa i laserowe usuwanie potrądzikowych blizn. Czasami na wykonanie pewnych zabiegów jest potrzebna zgoda rodziców, ale na ogół nie ma z tym problemu.
Wizyta w gabinecie kosmetycznym jest wskazana, gdy na skórze pojawia się trądzik. Aby nie dopuścić do powstania blizn, trzeba przede wszystkim zapewnić dziecku fachową pomoc. W wielu gabinetach istnieje możliwość zasięgnięcia konsultacji dermatologicznej. Ważne jest, aby dziecko nie próbowało samo likwidować problemu, który jest częstą przyczyną kompleksów w młodym wieku. Dzięki szybkiej, specjalistycznej pomocy skóra ma szansę wyglądać atrakcyjnie. Kosmetolog i linergistka z Centrum DER- MED, Małgorzata Machaj-Ciesielska twierdzi: ważne, aby dobrze wybrać gabinet. Zabiegi dla nastolatek muszą być delikatniejsze, nie mogą podrażniać ani działać inwazyjnie na młodą skórę.
Od dawna ikoną piękna są szczupłe kobiety o talii osy, co niestety często zachęca młode dziewczyny do odchudzania się. Odżywiają się niezdrowo, nieregularnie, jedzą niewielkie porcje z obawy przed dodatkowymi kilogramami. Żadna dieta w okresie dojrzewania nie jest wskazana, gdyż może prowadzić m.in. do anoreksji lub bulimii. Tu dużą rolę do odegrania mają rodzice, którzy powinni uważnie obserwować swoje dziecko i nie pozwolić na stosowanie diet. Mogą jednak zachęcić je do zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i rezygnacji z fast foodów.
Nie da się nie zauważyć, że oczekiwania, marzenia dzieci się zmieniają, że współczesne trendy kreują media. Można udawać, że się tego nie dostrzega, ale w ten sposób można przeoczyć coś bardzo ważnego i przejść obojętnie wobec problemów swojego dziecka. Dlatego jak we wszystkim należy zachować rozsądek.
Źródło: www.dermed.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze