Szkarlatyna
OLGA CHOJNACKA • dawno temuSzkarlatyna jest zakaźną chorobą zwaną inaczej płonicą, wywołaną przez szczep paciorkowca. Kiedyś występowała często, obecnie dzięki antybiotykom stosowanym w zakażeniach paciorkowcowych pojawia się rzadko i przebiega łagodniej. Najbardziej podatne na zarażenie są dzieci w wieku szkolnym, ale chorować mogą także dorośli. Nawet jeśli kiedyś chorowałaś, możesz zarazić się ponownie.
Szkarlatyna jest zakaźną chorobą wieku dziecięcego, zwaną inaczej płonicą, wywołaną przez szczep paciorkowca. Kiedyś występowała często, obecnie dzięki antybiotykom stosowanym w zakażeniach paciorkowcowych pojawia się rzadko i przebiega łagodniej. Najbardziej podatne na zarażenie są dzieci w wieku szkolnym, ale chorować mogą także dorośli. Nawet jeśli kiedyś chorowałaś, możesz zarazić się ponownie.
Szkarlatyna jest zakaźna w ciągu doby przed wystąpieniem objawów i nawet 2 tygodnie po ustąpieniu wysypki. Okres wylęgania wynosi 2–5 dni. Leczenie trwa najczęściej 10 dni. Można się nią zarazić więcej niż jeden raz w życiu, choć zdarza się to rzadko. Najbardziej podatne na zachorowanie są dzieci w wieku szkolnym, rzadziej dzieci poniżej 3 lat oraz dorośli.
W jaki sposób dochodzi do zarażenia?
Do zarażenia może dojść poprzez kontakt z osobą chorą na szkarlatynę lub nosicielem albo dzieckiem z anginą odpornym na toksyny paciorkowca. Pośrednio można się zarazić poprzez przedmioty i żywność, które zawierają tę bakterię. Jest to najczęściej mleko i jego przetwory oraz jajka i woda.
Objawy:
ból gardła,ból brzucha,wymioty,rumień na policzkach,przekrwienie i zapalenie spojówek,gorączka,malinowy kolor języka,grudkowa żywoczerwona wysypka występująca na klatce piersiowej oraz na ramionach, podbrzuszu, udach, pachwinach i zgięciach łokciowych (skóra jest szorstka, łuszczy się nawet do kilku tygodni po ustąpieniu zakażenia).
Możliwe powikłania:
zapalenie płuc,zapalenie ucha środkowego,zapalenie zatok przynosowych,zapalenie nerek, zapalenie stawów,zapalenie mięśnia sercowego,zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Lekarz może rozpoznać szkarlatynę po charakterystycznych objawach. Zleca też wykonanie posiewu wymazu z gardła. Czasem wykonanie posiewu u dzieci, które miały kontakt z chorym na płonicę, może zapobiec zachorowaniu poprzez szybkie zastosowanie antybiotyku.
Wspomaganie w chorobie:
dopóki nie zniknie ból gardła i wysypka, najlepiej leżeć w łóżku,obniżyć aktywność aż do całkowitego wyzdrowienia,przykładać chłodne okłady w celu obniżenia temperatury,nie nacierać skóry alkoholem, gdyż jest to szkodliwe,spożywać zimne pokarmy działające łagodząco na ból gardła oraz pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.
Inne sposoby wspomagające leczenie:
herbatki z eukaliptusa lub rumianku, świeże ząbki czosnku do żucia,czosnek i gorzknik kanadyjski w postaci kapsułek lub proszku,witamina C i beta-karoten.
Jeżeli dziecko uczęszcza do przedszkola czy szkoły, istnieje obowiązek poinformowania o zachorowaniu dziecka na tę chorobę, aby inni rodzice wiedzieli o istniejącym ryzyku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze