Woda dla urody? Obalamy ten mit
EWA PAROL • dawno temuNa pewno wiele razy czytałyście, że picie dużej ilości wody mineralnej korzystnie wpływa na kondycję skóry. Sprawia, że staje się ona gładka, zmarszczki mniej widoczne, promienieje i wygląda młodziej. Duża ilość wody ma też „wypłukiwać” z organizmu szkodliwe dla wyglądu skóry toksyny. Ale czy rzeczywiście tak jest i są na to naukowe dowody?
Co dość zaskakujące, wcześniej nie przeprowadzono żadnych szczegółowych badań dotyczących picia dużej ilości wody i wyglądu skóry. Przekonanie o tym, że wypijanie dziennie od 1,5 do 2 litrów płynów, w tym dużo wody, a najlepiej mineralnej, jest tak szeroko wpajane, że być może stąd wzięło się myślenie, że woda musi też poprawiać wygląd skóry.
W końcu zespół naukowców z Izraela pod kierunkiem dermatologa Ronniego Wolfa postanowił zająć się tym problemem na poważnie. Przeprowadził trwające cztery tygodnie badania z udziałem dwóch grup osób. Jedna wypijała przeciętną ilość wody, a druga ok. dwóch szklanek dziennie więcej. W drugiej grupie dodatkowo część uczestników piła wodę mineralną, a pozostali kranówkę. Po miesiącu okazało się, że nie ma zasadniczo różnic w sprężystości i gładkości skóry u badanych z poszczególnych grup.
Tym samym izraelski dermatolog obala popularny mit, argumentując, że zależność nie jest taka prosta. I przekonuje, że choć oczywiście odwodnienie jest niekorzystne, także dla kondycji skóry, to nie znaczy, że wypijanie bardzo dużej ilości wody daje widoczne zmiany na plus w wyglądzie. Podobnie jest z jedzeniem – niedożywienie jest szkodliwe, ale obżeranie się z pewnością nie jest dobre – twierdzi lekarz. Dodaje, że często zapominamy, że dużo wody znajduje się również w pokarmach, nawet tych o konsystencji zupełnie stałej.
Oczywiście postulat wypijania dużej ilości płynów pozostaje nadal jak najbardziej słuszny, ale nie ze względu na korzystny wpływ na urodę, tylko na stan zdrowia. Woda dostarcza i transportuje w organizmie niezbędne składniki mineralne, zwiększa objętość krwi, dzięki czemu więcej tlenu dociera do serca, mięśni i mózgu i funkcjonują one lepiej. Ponadto woda korzystnie wpływa na pracę nerek i zapobiega kamicy. Czyli jednak warto ją pić, nie tylko gdy zasycha nam w gardle.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze