Przyczyny niedoboru witamin i składników mineralnych
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWitaminy są bardzo ważnym składnikiem naszego pożywienia, dlatego codziennie powinny być dostarczane organizmowi. Ich brak może spowodować pogorszenie samopoczucia oraz spadek energii na skutek zaburzeń w prawidłowym metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów.
— Głównymi przyczynami niedoboru witamin i składników mineralnych w organizmie mogą być: mało urozmaicona i monotonna dieta, zwłaszcza stosowana przez osoby odchudzające się; oraz spożywanie w dużych ilościach przetworzonych produktów. Nie bez znaczenia jest również spożywanie produktów spożywczych długo przechowywanych oraz nadmierne spożywanie słodyczy, kawy, alkoholu. Także długotrwały stres może powodować niedobory witamin i składników mineralnych. - wyjaśnia dr Joanna Chłopicka pracownik Zakładu Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dużą rolę w przypadku niedoboru witamin i składników mineralnych odgrywa pora roku. W okresie jesienno-zimowym najczęściej dokuczają dolegliwości związane z brakiem witaminy C, potasu oraz magnezu. Ma na to wpływ niewłaściwa dieta, uboga w tym czasie w warzywa i owoce, które są naturalnym źródłem witamin. Warto pamiętać, że witaminę C odnaleźć można w czerwonej papryce, czarnej porzeczce, truskawkach, kiwi, a także w dostępnych w sezonie zimowym cytrusach oraz kalafiorze i brukselce.
— Witamina ta © zwiększa odporność organizmu na infekcje. Jej niedobór powoduje rozwój szkorbutu – choroby związanej z nieprawidłowym funkcjonowaniem tkanki łącznej, która objawia się niekorzystnym wpływem na wiele narządów i powoduje m.in. bóle stawów i mięśni, opuchnięcie dziąseł i ich krwawienie oraz ogólne osłabienie organizmu, a także wydłużenie czasu gojenia się ran. – wylicza dr Joanna Chłopicka.
Potas natomiast ma wpływ na gospodarkę wodną i równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Jego niedobór może skutkować zdenerwowaniem, rozdrażnieniem, apatią, sennością oraz zaburzeniami w prawidłowej czynności mięśni i serca. Aby zapewnić odpowiednią ilość potasu, należy spożywać otręby pszenne (w 100 g jest 1400 mg potasu), natkę pietruszki (1000 mg), szpinak (633 mg) oraz kaszę gryczaną (około 300–500 mg).
Niedobór magnezu objawia się w podobny sposób jak brak potasu. Jego bogatym źródłem są: pestki dyni (w 100 g jest 540 mg magnezu), pestki słonecznika (420 mg) oraz kakao (420 mg).
O dostarczenie organizmowi witamin i związków mineralnych powinniśmy zadbać szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
— W okresie jesienno — zimowym, gdy mamy utrudniony dostęp do naturalnych źródeł witamin i składników mineralnych, dobrym sposobem wspomożenia organizmu jest stosowanie suplementów diety. - mówi dr Joanna Chłopicka.
Dostępne w aptekach suplementy diety pokrywają w pełni dzienne zapotrzebowanie na zawarte w nich witaminy i składniki mineralne, a także, co ważne – w swym składzie zawierają tylko naturalne barwniki.
— Dzięki nowoczesnym suplementom diety, dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie, nawet w okresie zimowym obfitującym w liczne infekcje, może stać się dla nas miłym nawykiem. – dodaje dr Joanna Chłopicka, która zachęca do stosowania suplementów.
Pamiętaj o witaminach bez względu na to, czy sięgniesz po ich naturalne źródło, czyli po warzywa i owoce, czy po suplementy diety.
Źródło: Jolanta Suchenek dla Plusssz (informacja prasowa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze