Czy to okres?
EWA PAROL • dawno temuU mniej więcej jednej trzeciej kobiet zdarzają się plamienia w środku cyklu miesiączkowego. Samo to zjawisko nie musi być niepokojącym objawem, warto jednak zapytać lekarza o możliwe przyczyny. Czasami jest to fizjologiczna reakcja organizmu, ale może też świadczyć o chorobie.
Pierwsze i całkiem naturalne wytłumaczenie to plamienie związane z owulacją. U części kobiet na średnio 14 dni przed miesiączką, w trakcie owulacji, kiedy pęka pęcherzyk Graffa w jajniku i uwalnia jajeczko, pojawia się też ból w podbrzuszu i krótkie niewielkie krwawienie (1–2 dni). Jest to związane po prostu z przerwaniem ciągłości tkanki. Krew ma kolor niemal brązowy, pozostawia zazwyczaj tylko niewielkie plamki na bieliźnie.
Do plamienia w środku cyklu, które jednak nie wypada w ciągu siedmiodniowej przerwy podczas stosowania środka, może też dochodzić w pierwszych kilku miesiącach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Wraz z przyzwyczajaniem się organizmu do nowego leku, w ciągu średnio czterech cykli, czyli po zażyciu czterech opakowań pigułek, te objawy powinny zaniknąć. Trzeba jednakże pamiętać, że takie plamienia to jeden z najczęstszych niepożądanych objawów związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Dobrze jest mimo to dopytać swojego ginekologa, czy to na pewno przejściowe i czy nie należałoby zmienić pigułek, na przykład na takie, które zawierają większą dawkę hormonów.
Inna forma antykoncepcji, jaką jest wkładka domaciczna, tzw. spirala, także może powodować plamienia niezwiązane z miesiączką. Jeżeli sytuacja ta utrzymuje się dłużej, to znaczy nawet przez kilka miesięcy, trzeba skontaktować się z lekarzem ginekologiem i być może zdecyduje on, że trzeba spiralę usunąć, bo jest źle tolerowana.
Krwawienie z dróg rodnych zdarza się także po stosunku seksualnym i to nie tylko w przypadku „pierwszego razu”, na skutek przerwania błony dziewiczej. Pojawia się ono także w wyniku otarcia błony śluzowej, może też sygnalizować nadżerkę, czyli niegojącą się rankę u ujścia szyjki macicy. To już jeden ze stanów chorobowych, które objawiać się mogą plamieniem. Inne to różnego typu łagodne zmiany w macicy, takie jak mięśniaki czy polipy (te drugie powstają z przerośniętych fragmentów śluzówki macicy lub szyjki). Zwykle wtedy występują równocześnie bóle podbrzusza, chociaż niewielkie mięśniaki mogą nie powodować żadnych dolegliwości.
Wydzielina z dróg rodnych zawierająca dużo czerwonych krwinek i przez to przypominająca krew w połączeniu z dolegliwościami bólowymi bywa objawem zakażenia bakteryjnego lub nawet rzeżączki. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza i antybiotykoterapia, również u partnera seksualnego. Niestety, przyczyna nietypowego krwawienia może też być znacznie poważniejsza. Zarówno u kobiet miesiączkujących, jak i tych po menopauzie objaw ten czasem sygnalizuje stan przedrakowy będący skutkiem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub wręcz już postępującą chorobę w obrębie układu rozrodczego. Niezbędne będzie wykonanie badania cytologicznego, a następnie, zależnie od jego wyników, trzeba będzie podjąć dalsze leczenie.
Chociaż ciąża uwalnia kobiety na dziewięć miesięcy od okresu, nie oznacza to, że nie wystąpi przez ten czas żadne krwawienie. Skąpe plamienia mogą się zdarzać w momentach, kiedy normalnie powinna wystąpić miesiączka, nawet do połowy ciąży. Jeżeli są jednak dość obfite i towarzyszy im skurczowy ból brzucha, oznaczać to może zagrożenie poronieniem, a w późniejszym etapie ciąży – zapowiadać poród. Bez względu na czas trwania i intensywność krwawienia ciężarna powinna o tej sytuacji zawiadomić swojego lekarza prowadzącego ciążę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze