Ból kolana
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKolano jest jednym ze stawów, z którym mamy najwięcej kłopotów. Przyczyniają się do tego nie tylko wypadki samochodowe, ale także śliska podłoga, chodniki czy wysokie schody. Poza tym praca wymagająca wykonywania obowiązków w przysiadzie lub na klęczkach również powoduje obciążenia stawów kolanowych.
Niepokojące objawy:
ból, obrzęk i stan zapalny stawu kolanowego i/ lub rzepki,sztywność kolana występująca rano,odgłos podczas prostowania kolana,zablokowanie wyprostu, osłabienie i niestabilność kolana.
Aby uniknąć bólu kolan, stosuj się do następujących zasad:
zadbaj o odpowiednią wagę swojego ciała, aby nie przeciążać kolan. Każdy dodatkowy kilogram masy ciała to sześciokrotnie większe obciążenie kolan. stosuj maści rozgrzewające, ale uważaj, aby nie doszło do podrażnienia skóry. Po posmarowaniu nogi owiń bolący staw folią, gdyż przyspieszy to działanie maści i ból szybciej minie.kiedy odczujesz ból po wzmożonym wysiłku, zrób sobie okład z lodu (ma działanie przeciwzapalne), mocno uciśnij bolące miejsce i przez pół godziny nie ruszaj nogą. Można jeszcze ułożyć nogę wysoko, co również przynosi ulgę. Uważać natomiast należy z ciepłymi okładami, które działają kojąco wtedy, gdy wokół stawu nie występuje opuchlizna. Nie są jednak wskazane bezpośrednio po treningu i w przypadku pojawienia się obrzmienia i opuchlizny.wybierz odpowiednią nawierzchnię, po której biegasz. Najlepiej jeśli będzie to trawiaste podłoże. Unikaj natomiast chodników. Pamiętaj również o odpowiednim obuwiu treningowym, aby zapobiec kłopotom ze stawami kolanowymi.wybierz dla siebie taką dyscyplinę sportu, której uprawianie nie spowoduje bólu ani urazu kolan. Może to więc być kolarstwo, pływanie czy wioślarstwo. W przypadku np. gry w tenisa należy ograniczyć treningi, aby nie forsować kolan. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze sportu, lecz wybór odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej.pamiętaj o częstych zmianach obuwia. Gdy biegasz tygodniowo 40 kilometrów lub więcej, zmieniaj buty co 2–3 miesiące, jeżeli pokonujesz krótsze trasy co 4–6 miesięcy. Podobnie w przypadku aerobiku, koszykówki czy tenisa uprawianych 2 razy w tygodniu. Zakup nowych butów powinien się wtedy odbywać co 4–6 miesięcy, natomiast jeśli trenujesz więcej niż 4 razy w tygodniu co 2 miesiące.znajdź miejsce odpowiedzialne za ból w stawie kolanowym. Znajduje się ono po wewnętrznej stronie uda. Aby je odszukać, należy przesuwać dłoń od rzepki w górę po zewnętrznej powierzchni uda na około 8–10 centymetrów, a potem przesunąć o 5–10 ku stronie wewnętrznej. Około 30–90 sekund uciskaj mocno to miejsce, aż do momentu ustąpienia bólu.przed rozpoczęciem każdego treningu pamiętaj o krótkiej rozgrzewce - rozciąganiu mięśni.zdecyduj się na codzienną gimnastykę wzmacniającą mięśnie np. siedząc na podłodze z wyprostowanymi nogami napinaj mocno mięśnie na około 30 sekund, a potem rozluźnij je. Powtarzaj to ćwiczenie do 25 razy. Pamiętaj, aby w trakcie wykonywania go nie poruszać się i aby pod kolanem umieścić np. zwiniętą poduszkę. Kolejne ćwiczenie polega na położeniu się na brzuchu i umieszczeniu na kostce jakiegoś ciężarka, a następnie unoszeniu nogi na około 15–30 centymetrów do góry, opuszczaniu jej i ponownym zatrzymaniu zanim nogę położysz na podłodze. Ćwiczenie to należy powtarzać kilka razy.
Najczęstsze schorzenia stawu kolanowego:
zwyrodnienie stawu,rozmiękanie rzepki,zapalenie ścięgien kolana,choroba Osgooda-Schlattera,zespół fałdy,cysta dołu podkolanowego,kolano biegacza,zerwane więzadło krzyżowe, poboczne strzałkowe lub piszczelowe,uszkodzenie łąkotki.
Jeśli ból kolana staje się coraz bardziej intensywny, towarzyszy mu obrzęk, zaczerwienienie i gorączka, natychmiast zgłoś się do lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze