Okres prenatalny człowieka
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuOkres prenatalny człowieka to czas między jego poczęciem a narodzinami. Trwa około 40 tygodni, czyli mniej więcej 9 miesięcy i podzielony jest na trzy trymestry trwające po 3 miesiące. W tym czasie zarodek przekształca się w płód, a następnie w pełni wykształconego człowieka. Podczas okresu prenatalnego zarówno w organizmie matki, jak i malca zachodzi wiele przemian, tj. przyrost wagi czy zmiany hormonalne.
Pierwszy trymestr ciąży
Podczas pierwszego trymestru kobieta przechodzi wiele zmian fizycznych i emocjonalnych. Można powiedzieć, że zaczyna się on od opóźnienia cyklu miesiączkowego, po którym pojawia się pozytywny test ciążowy. Podczas pierwszych trzech miesięcy lekarz określa przybliżoną datę porodu i bada prawidłowy rozwój płodu. Przyszła matka na pewno odczuje ciążowe dolegliwości, tj. poranne nudności i zwiększony apetyt, a raczej żywieniowe zachcianki. Zmiany hormonalne wprawią cię w huśtawkę nastrojów, doświadczysz więc napadów euforii i płaczu bez powodu.
Przez pierwsze trzy miesiące ciąży płód rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Po zapłodnieniu komórki jajowej przez kolejne tygodnie następuje wzrost i podział zarodka. Na koniec pierwszego trymestru dziecko wykształca już główne organy ciała takie jak mózg, serce i płuca, a także kończyny wraz z palcami, uszy i włosy. Dziecko ma około 9 cm długości i waży 30 gram.
Drugi trymestr ciąży
Po rozpoczęciu drugiego trymestru zmniejsza się ryzyko poronienia i ustają nieprzyjemne poranne dolegliwości. Przyszła mama może odczuwać wzmożoną potrzebę oddawania moczu, spowodowaną naciskiem rosnącego płodu na pęcherz, natomiast sutki stają się większe i ciemniejsze. Przydatne okażą się również ubrania ciążowe, gdyż w widoczny sposób zaokrągli się brzuch ciężarnej. Na początku drugiego trymestru można już wyczuć ruchy dziecka.
Dziecko wykształciło już najważniejsze organy i w tym trymestrze następuje dalszy wzrost płodu i rozwój układów ciała. Jednak skóra dziecka jest jeszcze bardzo delikatna i nie posiada tkanki tłuszczowej. Następuje rozwój zmysłów, dzięki czemu dziecko reaguje na bodźce, kształtują się również narządy płciowe. Na tym etapie ciąży płód może ważyć nawet 700 gram i mierzyć około 35 cm.
Trzeci trymestr ciąży
Trzeci trymestr kończy się porodem. Podczas ostatnich trzech miesięcy przyszła mama może czuć niepokój związany z rychłym przyjściem na świat maleństwa lub długim i trudnym porodem. Bóle nóg i lekkie skurcze są charakterystycznymi objawami ostatniego trymestru. Może pojawić się również zgaga i ból pleców spowodowany ciężarem brzucha, a także znaczny przyrost wagi.
W ciągu ostatniego trymestru dziecko pochłania najwięcej wapnia wpływającego na rozwój kości, żelaza potrzebnego dla krwinek czerwonych i białka przyspieszającego wzrost płodu. Dotychczas pomarszczona skóra stopniowo się wygładza, a powieki się otwierają. W związku z pełnym rozwojem układu nerwowego dziecko bardzo szybko reaguje na bodźce. Płód przygotowuje się do porodu i często już w siódmym miesiącu obraca się główką w dół.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze