Domowa zielarnia
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZwolennicy leczenia ziołami często rezygnują z gotowych mieszanek i sami uprawiają lecznicze rośliny, a następnie przygotowują z nich ziołowe preparaty. Aby jednak rośliny nie utraciły swoich cudownych właściwości, należy przestrzegać zasad dotyczących zarówno zbioru tych roślin, jak i ich suszenia oraz przechowywania.
Potrzebna jest wiedza o odpowiednim czasie zbiorów oraz zasadach suszenia poszczególnych części roślin: korzeni, bulw, kłączy, które są potrzebne do wykonania ziołowego preparatu.
Kwitnące wierzchołki rośliny zbiera się wtedy, gdy jest ona w fazie pełnego wzrostu. Najlepsza pora to koniec dnia przy suchej pogodzie. Podobnie jest z liśćmi, jednak najodpowiedniejszym czasem jest poranek. Powiązane w pęczki ziele, zawieszone łodygami do góry, suszy się w temperaturze 20–30 stopni. Liście również suszy się w tak ciepłym miejscu, jednak rozkłada się je obok siebie, układając cienkie warstwy. Kwiaty zbiera się bardzo wcześnie rano, zanim zdąży je wysuszyć słońce. Susząc je trzeba zadbać, aby nie miały kontaktu ani ze słońcem, ani ze sztucznym światłem.Gdy owoce dojrzeją, nadchodzi czas zbioru nasion. Aby nasiona wypadły, należy powiązać łodygi, włożyć do papierowych torebek i odwrotnie je zawiesić.Suszone rośliny tracą swoje właściwości, dlatego po 6 miesiącach należy je wykorzystać.
Zbiór korzeni, kłączy, bulw oraz cebulek odbywa się jesienią. Po wykopaniu należy je dokładnie oczyścić z ziemi, aby zachować wszystkie związki czynne. Zazwyczaj nie wolno tych roślin ani obierać, ani kroić. Kolejne zadanie polega na umieszczeniu ich w ciepłym, suchym, ale przewiewnym pomieszczeniu. W trakcie suszenia trzeba pamiętać o codziennym odwracaniu tych roślin.
Zasady, o których należy pamiętać, decydując się na zbiór roślin:
zbieraj tylko te rośliny, które nie są chronione,unikaj miejsc, w których rośliny narażone są na zanieczyszczenia nieczystościami czy spalinami,wybieraj rośliny świeże,nie wyrywaj korzeni rośliny, aby można było jeszcze z jej dobrodziejstw skorzystać,nie trzymaj zebranych roślin w plastikowych torebkach ani pojemnikach,aby oczyścić zebrane rośliny i pozbyć się ich niewidzialnych mieszkańców, zanurz je na 10 minut w wodzie z octem.
Jak przygotować ziołowe preparaty:
zadbaj o czystość roślin oraz pojemników,sterylizuj je na zimno za pomocą odpowiedniego płynu lub gotuj przez 20 minut we wrzątku,otrzymany preparat dokładnie opisz, abyś wiedziała, co to jest i do kiedy należy go zużyć,chroń go przed wysoką temperaturą oraz przed światłem.
Przygotowywanie ziołowych herbatek: (łyżeczka ziół na filiżankę wody)
maceracja - zalać zioła wodą o temperaturze pokojowej i pozostawić na 1–4 godziny,napar - po zalaniu zioła pozostawić pod przykryciem na 10–15 minut,odwar - 1–4 g ziół (twarde części roślin, nasion, kora) zalać szklanką zimnej wody. Od momentu wrzenia gotować przez 15–30 minut.
Przygotowane herbatki wykorzystaj w ciągu 12 godzin od momentu sporządzenia. Możesz je pić lub zastosować jako okład czy płukankę do gardła, a także jako dodatek do kąpieli.
Nalewka na bazie roślin i alkoholu
200 g zasuszonych roślin lub 400 g świeżych zalać alkoholem przygotowanym z 60 ml etanolu 96 % i 40 ml wody. Pozostawić przez 10–15 dni. Po tym czasie osączyć otrzymaną nalewkę i umieścić ją w hermetycznych pojemnikach. Przechowywać w chłodnym miejscu.
Przygotowywanie ziołowych mieszanek, preparatów, herbatek oraz uprawa leczniczych roślin wymaga ogromnej wiedzy. Zioła leczą, ale tylko wtedy, gdy są zastosowane właściwie, w odpowiedniej dawce. Aby wykorzystać cudowne dary natury, niezbędne są wiadomości na temat ziołolecznictwa, w razie wątpliwości warto poradzić się lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze