Kłopotliwa zgaga
OLGA CHOJNACKA • dawno temuOtwieranie się zastawki w niewłaściwym momencie powoduje przedostawanie się kwasów żołądkowych do dolnych odcinków przełyku. Zgaga najczęściej objawia się piekącym bólem. Zlekceważenie tego problemu może spowodować chorobę refluksową przełyku, co niestety zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka przełyku.
Do osłabienia zwieracza, a tym samym wywołania zgagi, przyczyniają się niektóre leki, pokarmy, a także zbyt szybkie kładzenie się po posiłku oraz palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Aby uniknąć nieprzyjemnego uczucia, a przede wszystkim zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę refluksową, należy pamiętać o codziennej profilaktyce.
Zasady, których należy przestrzegać:
zadbaj o właściwą masę ciała. Jeżeli masz nadwagę, powinnaś się jej pozbyć, gdyż u osób szczupłych rzadziej występuje zgaga ze względu na mniejszy nacisk na zwieracz przełyku. wzbogać swoją dietę o właściwą ilość błonnika, który przyczynia się do zmniejszenia zachorowań na chorobę refluksową. W tym celu jedz dużo pełnoziarnistych produktów, warzyw i owoców. Ponadto ogranicz wypijanie coli, gdyż codzienne jej spożywanie (więcej niż jedna porcja) wiąże się z ryzykiem wystąpienia zgagi o 24% częściej niż u osób, które jej nie piją. Bardzo ważna zasada, której trzeba przestrzegać, dotyczy także wszystkich amatorów nocnego jedzenia. Muszą oni bowiem zrezygnować z tych nawyków, jeżeli chcą uniknąć pieczenia w przełyku. sprawdź, które pokarmy wywołują u ciebie zgagę, abyś mogła tych produktów unikać. U każdego mogą to być inne potrawy, dlatego nie należy się sugerować niczyją reakcją na poszczególne dania. pamiętaj o rytuałach związanych ze spaniem. Zasypiaj z głową uniesioną nieco wyżej niż reszta ciała. W tym celu połóż sobie jedną poduszkę więcej lub unieś do góry tę część łóżka, na której trzymasz głowę. Poza tym najlepszą pozycją do spania jest leżenie na lewym boku, gdyż takie ułożenie żołądka i przełyku zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi.zrezygnuj z palenia papierosów, które aż w 70% zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę refluksową. uważaj na tabletki nasenne. Poza tym przed przyjmowaniem nowych lekarstw poinformuj lekarza o swoich problemach, gdyż niektóre leki mogą powodować niedomykanie zwieracza przełyku. Należą do nich niektóre antybiotyki, leki antydepresyjne, opioidy, leki na osteoporozę, środki uspokajające, przeciwbólowe oraz suplementy diety np. żelazo, potas i witamina C.po obfitym posiłku żuj gumę przez około pół godziny, aby uniknąć zgagi bądź złagodzić jej objawy.postaraj się rozluźnić w sytuacjach zdenerwowania, napięcia, gdyż prawdopodobnie stres ma związek z występowaniem zgagi. Pojawia się ona wtedy częściej i jest bardziej dokuczliwa. jeżeli chorujesz na cukrzycę typu 1. lub 2., koniecznie kontroluj poziom cukru we krwi. Wraz z przestrzeganiem pozostałych zasad istnieje szansa na zmniejszenie ryzyka cofania się treści pokarmowej do przełyku.
Jeżeli zgaga dokucza ci przez co najmniej dwa tygodnie, udaj się do lekarza. Do niepokojących objawów, które powinny skłonić cię do skonsultowania się ze specjalistą należą:
świszczący oddech, ból gardła,problemy ze snem na skutek pojawienia się zgagi,ból szyi, ból w klatce piersiowej,ból pleców,wymioty,czarne stolce,spadek wagi.
Uporczywa zgaga może sygnalizować poważną chorobę refluksową lub inne problemy trawienne, dlatego nie wolno jej ignorować.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze