Antykoncepcja przed pierwszym stosunkiem
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuDecyzja o rozpoczęciu współżycia powinna być przemyślana. Zastanowieniu powinien podlegać zarówno wybór partnera, jak i metoda antykoncepcji. Wśród najczęściej zadawanych pytań przez młodych ludzi padają właśnie pytania o sposób zabezpieczenia się podczas „pierwszego razu”, dlatego ważne jest, aby młodzież była do tego ważnego przeżycia przygotowana.
Anna Konopka z Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON zachęca młodych ludzi, aby spokojnie zastanowili się nad tą decyzją. Jej zdaniem bardzo ważna jest szczera rozmowa z partnerem na temat wzajemnych oczekiwań, gdyż w przeciwnym razie „pierwszy raz” z niezapomnianej chwili zmieni się w wielkie rozczarowanie. Aby właściwie przygotować się do stosunku, warto także zasięgnąć porady ginekologa.
To właśnie ginekolog cieszy się największym zaufaniem wśród badanych jako źródło informacji na temat antykoncepcji (71%). Dużą rolę odgrywa także Internet (61%) oraz kolorowa prasa (57%), gazety (35%) i radio/TV (23%). Polki szukają jednak informacji również u nauczycieli (17%), u siostry, znajomych (12%), u farmaceuty (9%) oraz położnej (8%) i specjalisty do spraw planowania rodziny (5%).
Zdaniem dr Małgorzaty Bińkowskiej, ginekologa i endokrynologa najlepszy wiek do rozpoczęcia współżycia zależy od dojrzałości danej osoby. Najnowsze badania wykazują, że średnia wieku Polek podejmujących współżycie seksualne wynosi 19 lat, mimo to co dwudzieste dziecko urodzone jest przez nastoletnią matkę mającą mniej niż 19 lat. Dowodzi to, że wciąż za mała jest wiedza na temat antykoncepcji.
Najwcześniej życie seksualne rozpoczynają Dunki, bo w wieku 16 lat, a najpóźniej Turczynki – około 20,5 roku.
Według badania Bayer Schering Pharma najpopularniejszą pierwszą metodą antykoncepcji jest w Polsce prezerwatywa (56%) oraz pigułka (21%). Najchętniej prezerwatywy stosowane są w Grecji (79%), a najrzadziej w Portugalii (17%). W Europie drugie miejsce pod względem popularności wśród metod zabezpieczania się stanowią pigułki — 21%. Trzecie miejsce u Europejczyków zajmuje stosunek przerywany (14%), podobnie jak w Polsce (13%). Zaskakujące jest, że aż 18% Europejczyków nie stosowało żadnego zabezpieczenia podczas pierwszej inicjacji seksualnej. Przyznają się do tego również Portugalki, które zdecydowanie wiodą prym w porównaniu z przedstawicielkami innych krajów — 58%. W Polsce nie zabezpiecza się około 9% badanych.
Średnia wieku, w którym Europejczycy zaczęli stosować antykoncepcję to 17–20 lat, w Polsce prawie 20 lat. Wiek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to w Europie najczęściej okres między 17 a 23 rokiem życia, co świadczy o tym, że wiek rozpoczęcia współżycia jest znacznie wcześniejszy niż moment decyzji o stosowaniu pigułki. Podobnie jest w Polsce. Średni wiek rozpoczęcia inicjacji seksualnej wynosi 19 lat, natomiast pigułki zażywane są około 22 roku życia.
Młodzież decydująca się na rozpoczęcie współżycia powinna zdecydować się na skuteczną i wygodną formę antykoncepcji, która uchroni nie tylko przed nieplanowana ciążą, ale również przed chorobami. W podjęciu decyzji pomocne mogą okazać się wiadomości zawarte na stronach internetowych. - www.pigulka.pl, www.oniona.info, www.ponton.org.pl. Oniona.info to pierwszy polski portal z zakresu edukacji seksualnej skierowany do młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym. Poświęcony jest tematom związanym z miłością, antykoncepcją, tworzeniem związków, aspektami zdrowotnymi współżycia. Nad stroną merytoryczną czuwają specjaliści — psycholodzy, seksuolodzy, ginekolodzy.
Informacja prasowa: Monika Litwin, Anna Wolska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze