Dieta w ciąży
JADWIGA OLCZAK • dawno temuWłaściwe odżywianie w czasie ciąży jest ważne nie tylko dla zdrowia rozwijającego się w łonie matki dziecka, ale i dla samej kobiety. Wpływa pozytywnie na jej dobre samopoczucie, pozwala zachować zdrowie, przetrwać różne ciążowe dolegliwości oraz utrzymać zgrabną sylwetkę po porodzie. Warto więc rozważyć zastosowanie odpowiedniej diety.
W czasie ciąży kobieta powinna wypijać 8 szklanek wody dziennie i zjadać we właściwych ilościach pokarmy z różnych grup.
Produkty zbożowe
Zaliczamy do nich ciemne, pełnoziarniste pieczywo, brązowy lub dziki ryż, grube kasze, płatki zbożowe, otręby. Zapewniają one odpowiednią dawkę energii oraz witaminy z grupy B i błonnik pokarmowy, który zapobiega zaparciom.
Warzywa i owoce
Są źródłem witamin, a zwłaszcza witaminy C, składników mineralnych, błonnika pokarmowego oraz bioflawonoidów. Zdaniem dr n. med Anety Czerwonogrodzkiej-Senczyny, specjalisty w zakresie żywienia człowieka i dietetyki — Przyswajalność niektórych składników mineralnych znajdujących się w produktach roślinnych wzrasta pod wpływem innych. Organizm najlepiej je przyswaja w obecności witaminy C.
Mleko i przetwory mleczne
W czasie ciąży kobiety powinny zjadać trzy porcje produktów mlecznych. Zawierają one pełnowartościowe białko oraz wapń, który odgrywa istotną rolę w budowie układu kostnego dziecka. Niewskazane dla przyszłych mam są jednak lody, które w swoim składzie zawierają świeże jaja oraz sery pleśniowe. Aby zapewnić sobie szczupłą sylwetkę po ciąży, należy unikać tłustych produktów mlecznych. Waga kobiety bez nadwagi w czasie ciąży nie powinna przekraczać 12 kilogramów.
Mięso i ryby
Dostarczają organizmowi białka. Mięso jest źródłem żelaza, cynku oraz witamin z grupy B, natomiast ryby wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają istotną rolę w rozwoju siatkówki oka i mózgu dziecka. Przyszłe mamy powinny spożywać chude gatunki mięsa, zwłaszcza drób oraz ryby. Ciężarne wegetarianki zamiast mięsa powinny jeść nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki dyni, słonecznika oraz inne wysokobiałkowe produkty.
Tłuszcze i słodycze
Nie są zalecane kobietom w ciąży. W przypadku słodyczy najlepiej w ogóle z nich zrezygnować, zwłaszcza z tych kupowanych w sklepie, gdyż zawierają tłuszcze, o których pochodzeniu często nic nie wiemy. Oleje natomiast powinny być wyłącznie roślinne. Wskazane jest spożywanie ich jako dodatku do sałatek i surówek.
W ciąży zapewnij dziecku odpowiednią ilość następujących składników odżywczych:
kwas foliowy - występuje w zielonych liściastych warzywach, a także w brokułach, pomarańczach, bananach, mleku i nasionach roślin strączkowych. Jego przyjmowanie (najlepiej na trzy miesiące przed zajściem w ciążę i do końca pierwszego trymestru) chroni dziecko przed rozwojem wad wrodzonych układu nerwowego.żelazo - dostępne jest w mięsie oraz żółtku jaj. Bierze udział w tworzeniu hemoglobiny we krwinkach oraz wspomaga rozwój płodu. Jego niedobór może spowodować anemię u matki. cynk - występuje m.in. w mięsie i nasionach roślin strączkowych. Dzięki jego odpowiedniej ilości organizm ma siłę zwalczać choroby zakaźne. Pomaga w rozwoju płodu. Może przyczynić się do skrócenia czasu trwania porodu.wapń - jego niedobór może niekorzystnie wpływać na rozwój układu kostnego dziecka i spowodować wystąpienie osteoporozy u matki, której dziecko zabiera ten składnik z jej organizmu.
Produkty, z których powinnaś zrezygnować:
alkohol - może przyczynić się do wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego, co wiąże się z opóźnieniem rozwoju, niską masą urodzeniową, nieprawidłowym rozwojem mózgu i serca,napoje gazowane - wypijane w nadmiarze mogą spowodować nadmierny przyrost wagi w czasie ciąży,kawa - duże ilości mogą negatywnie wpłynąć na pracę serca dziecka,wątróbka - niewskazana w czasie ciąży ze względu na cholesterol oraz dużą ilość witaminy A, która może zaburzać rozwój płodu,orzeszki ziemne - mogą przyczynić się do wystąpienia alergii,surowe mięso, ryby, owoce morza - mogą spowodować toksoplazmozę i listeriozę, które skutkują przedwczesnym porodem oraz uszkodzeniem układu nerwowego płodu,sery pleśniowe – mogą spowodować listeriozę,surowe jajka, jaja na miękko, jajecznica, jajka sadzone – są groźne ze względu na salmonellę,produkty wędzone i grillowane - zawierają dużo soli oraz rakotwórcze nitrozoaminy, żywność konserwowana, aromatyzowana, sztucznie barwiona - obecne w nich benzoesan sodu, kwas fosforowy, fosforan sodu i glutaminian sodu mogą powodować biegunkę, zaburzenia żołądkowe i odczyny alergiczne.powinnaś zrezygnować także ze słodzików i fast-foodów.
Informacja prasowa: Sante
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze