Światowy Dzień Antykoncepcji
DOROTA ROSŁOŃSKA • dawno temuCzy trzeba obchodzić dzień antykoncepcji, w dodatku na całym świecie? Czytając raport międzynarodowych organizacji do spraw edukacji seksualnej nasuwa się jedyna odpowiedź: koniecznie! Każdego roku ponad 1/3 z około 205 milionów ciąż na świecie jest nieplanowana. Taką "wpadkę" zaliczają przede wszystkim młodzi, niedoświadczeni ludzie i, co przerażające, nastolatki między 14 a 19 rokiem życia.
Czy trzeba obchodzić dzień antykoncepcji, w dodatku na całym świecie? Czytając raport międzynarodowych organizacji do spraw edukacji seksualnej nasuwa się jedyna odpowiedź: koniecznie!
Każdego roku ponad 1/3 z około 205 milionów ciąż na świecie jest nieplanowana. Taką "wpadkę" zaliczają przede wszystkim młodzi, niedoświadczeni ludzie i, co przerażające, nastolatki między 14 a 19 rokiem życia. Z czego wynika tak ogromna ilość nieplanowanych ciąż w czasach gdy, wydawałoby się, pigułka antykoncepcyjna jest dostępna na każdym kroku? Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest cisza i zakłopotanie, jakie panują wokół tematu seksu i antykoncepcji.
Młody człowiek, który chce rozpocząć życie seksualne, czuje się zagubiony. Mając mnóstwo obaw i pytań związanych z tym tematem, nie ma się do kogo zwrócić — usłyszeliśmy na konferencji Trzeciego Światowego Dnia Antykoncepcji, która odbyła się w Berlinie, 24 września tego roku.
Rzeczywiście. Rodzice po pierwszym pytaniu swojego dziecka o seks zorganizują od razu szlaban na nocne wyjścia tłumacząc, że jeszcze za wcześnie na "takie sprawy". Nauczyciele wezwą na dywanik rodziców i jeszcze obniżą ocenę z zachowania. A koledzy? Wyśmieją nowicjusza, który "jeszcze tego nie robił".
Aż trudno uwierzyć jak mało o seksie wiedzą ludzie między 15 a 24 rokiem życia. Mimo że już "pierwszy raz" mają dawno za sobą. Według danych International Planned Parenthood Federation co trzeci człowiek nie rozmawiał nigdy o antykoncepcji ze swoim aktualnym partnerem seksualnym. Tłumaczą to tym, że mało o tym wiedzą. Z powodu niskiej świadomości na temat antykoncepcji aż 46% młodych Azjatów i 38% Amerykanów nie stosuje antykoncepcji. Co ciekawe, aż 36% z 6 tys. młodych ludzi z całego świata, którzy wzięli udział w badaniu, uważa, że stosunek przerywany jest wystarczającą antykoncepcją, choć w rzeczywistości nie daje on żadnej pewności, że ciąży nie będzie.
Brak kompetentnej i zakrojonej na szeroką skalę edukacji seksualnej kończy się poważnymi konsekwencjami: nieplanowaną ciążą a także chorobami przenoszonymi drogą płciową, także AIDS. By tego uniknąć koalicja dziesięciu międzynarodowych organizacji zajmujących się świadomym rodzicielstwem postanowiła stworzyć m.in. Światowy Dzień Antykoncepcji, który obchodzony jest co roku właśnie 26 września. Tego dnia w ponad 70 krajach prowadzone są dyskusje społeczne na temat nowoczesnej antykoncepcji jak i metod planowania rodziny.
— Nie jest to tylko jednodniowa impreza, lecz zwieńczenie całorocznej działalności wielu organizacji za całym świecie - mówi Tomasz Leonowicz, członek zarządu Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego.
Polska również dołączyła do państw, w których dzień antykoncepcji wpisał się na stałe w kalendarz. W ramach ŚDA aż dwa tysiące gabinetów ginekologicznych w całej Polsce czeka od lutego tego roku na żądnych wiedzy, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące antykoncepcji. Adresy przyjaznych gabinetów znaleźć można m.in. na stronie www.pigulka.pl
Hasło tegorocznego ŚDA zachęca do szczerych rozmów na temat antykoncepcji, seksu i planowania rodziny. Dlatego w tym roku w Polsce powstał z tej okazji specjalny album Twoje Życie. Twój Głos, w którym znane Polki otwarcie mówią o osobistych decyzjach życiowych, a także o związkach, seksie i metodach planowania rodziny. Magda Mazur i Paulina Młynarska – Moritz rozmawiały o tym m.in. z Kayah, Dorotą Wellman, Kazimierą Szczuką, Natalią Kukulską czy Magdą Gessler.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze