Lecznicze działanie czosnku
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNiektórych z nas drażni już sam jego zapach. Okazuje się jednak, że Ci, którzy są jego zwolennikami, postępują racjonalnie. Czosnek ma bowiem szerokie zastosowanie lecznicze. Można go stosować również w celach profilaktycznych, na przykład raz w tygodniu, w weekend i nie być skrępowanym nieprzyjemną wonią z ust, za którą jest niestety odpowiedzialny.
Czosnek pochodzi ze starożytnych Chin, gdzie poszukiwano środka zapewniającego długowieczność ówczesnym cesarzom. Znany był też Rzymianom, którzy uważali, że poprawia kondycję żołnierzy oraz Egipcjanom, którzy docenili jego właściwości bakteriobójcze. Zalety czosnku dostrzegł Hipokrates, który polecał go jako lek na choroby układu oddechowego i pokarmowego. Jego walory zauważyli zwolennicy medycyny naturalnej. Właściwości lecznicze czosnku są potwierdzone naukowo.
W skład czosnku wchodzi allicyna o działaniu przeciwbakteryjnym, trójsiarczek dwuallilu o podobnym działaniu oraz siarkowe związki lotne, które wspomagają walkę z chorobami dróg oddechowych. Spośród witamin najwięcej jest witaminy C oraz B. Ponadto czosnek zawiera potas, magnez, fosfor i żelazo. Jest dość kaloryczny — 146 kcal/100g.
Właściwości czosnku
przeciwdziała zwapnieniu tętnic,obniża poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi,obniża stężenie cukru we krwi,powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (wskazany przy osłabieniu wzroku na tle naczyniowym, tzw. chromaniu przestankowym),działa kojąco przy wzdęciach, niestrawności oraz wpływa korzystnie na procesy fermentacyjne w jelitach,przeciwdziała pasożytom jelitowym — owsikom, glistom ludzkim i tasiemcom,korzystnie wpływa na potencję i zaburzenia w przemianie materii,działa wzmacniająco,zapobiega zatruciom metalami ciężkimi oraz skutecznie działa w wypadku zatrucia ołowiem,pomaga w gojeniu ran,pomaga w leczeniu przeziębień i chorób układu oddechowego,zmniejsza ciśnienie krwi,dezynfekuje drogi moczowe,ułatwia zasypianie,łagodzi bóle głowy,zwiększa apetyt,redukuje tkankę tłuszczową,zdaniem niektórych naukowców zapobiega rozwojowi nowotworu.
W chorobach dróg oddechowych, przy katarze, bólach żołądka, miażdżycy i przy nadciśnieniu tętniczym można pić nalewkę przygotowaną ze 100 g rozdrobnionego czosnku zalanego 0,5 l spirytusu. Całość gotowa po tygodniu. Powinno się pić 2 — 3 razy dziennie po 20 — 30 kropli. Do celów profilaktycznych wystarczy spożywanie czosnku raz w tygodniu.
Przeciwskazania do spożycia czosnku
karmienie piersią,ciąża,niskie ciśnienie,ostre nieżyty żołądka i jelit,problemy z krzepnięciem krwi,cukrzyca,zażywanie niektórych lekarstw.
Po zjedzeniu czosnku nieprzyjemna woń wydobywa się najpierw z ust i żołądka, a potem związki siarki wydzielają go przez skórę i płuca. Fakt, że czosnek przenika do wszystkich części ciała świadczy o jego skutecznym działaniu. Można jednak zwalczyć nieprzyjemną woń zjadając niektóre owoce, zioła lub warzywa.
Co niweluje nieprzyjemną woń?
zielona natka pietruszki,jogurt lub mleko,tymianek,mięta,goździki,miód,czerwone wino,trybula ogrodowa,skórka z cytryny lub z pomarańczy,jabłko,seler,kminek,zielona fasola.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze