Działanie propolisu
BEATKA • dawno temuLecznicze właściwości propolisu, oprócz właściwości miodu, wykorzystuje apiterapia. Propolis, czyli kit pszczeli, ma lepką konsystencję i brunatną barwę. Bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym. Preparaty z propolisu (nalewki, likiery, maści) można wykonać samemu w domu i przechowywać w domowej apteczce. Propolis pomaga pozbyć się grypy, kataru, przeziębienia, nieżytu, anginy. Nie uchronią się przed nim również: zapalenie wątroby, zapalenie jamy ustnej, zapalenie żołądka. Propolis jest skuteczny również na problemy skórne (oparzenia, odmrożenia, owrzodzenia, czyraki, grzybice).
Wykorzystanie propolisu w starożytności
Propolis, inaczej kit pszczeli, służy pszczołom do uszczelniania ula. Propolis wyściela wnętrze ula i nie dopuszcza do niego bakterii, zakażeń, pleśni. Chroni pszczoły przed chorobami, które mogłyby zlikwidować cały rój pszczół. Produkowany jest przez pszczoły z pąków kwiatów i młodych pędów drzewa. W propolisie znajduje się mnóstwo substancji niszczących bakterie i grzyby, dlatego też nazywa się go „naturalnym antybiotykiem”. Skąd pewność, że istnieją lecznicze i ochronne właściwości propolisu? Pewność daje istnienie samych pszczół, które nie wyginęły od przeszło 42 milionów lat.
Z zachowanych przekazów historycznych wiadomo, że propolis wykorzystywano już w starożytnym Egipcie. Starożytni Egipcjanie używali propolisu w walce z problemami skórnymi, a także w celu wzmacniania odporności organizmu. Propolis pszczeli wykorzystywano również do kremacji zwłok, gdyż odkryto, że ma on działanie konserwujące.
Propolis dbał też o urodę starożytnych Egipcjanek. Dodawany był do kąpieli, do kremów, do maseczek na twarz. Ceniono jego łagodzące właściwości. Propolis pozwalał dłużej cieszyć się gładką cerą i młodym wyglądem. Opóźniał powstawanie pierwszych zmarszczek.
Współczesne wykorzystanie propolisu
Obecnie właściwości propolisu są potwierdzone wieloma badaniami. W propolisie znajdują się flawonoidy, związki fenolowe, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, biopierwiastki. Propolis wykorzystywany jest jako preparat wspomagający leczenie różnych dolegliwości.
Zastosowanie propolisu:
- przyspiesza gojenie ran,
- wspomaga leczenie alergii,
- działa leczniczo na problemy układu pokarmowego (nieżyt żołądka, problemy z wątrobą),
- leczy nadciśnienie,
- wspomaga działanie terapii hormonalnych,
- likwiduje problemy stomatologiczne (zapalenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł, paradontozę),
- wspomaga kuracje antyrakowe,
- chroni przed zatruciem ołowiem i arsenem,
- jest „naturalnym antybiotykiem” (leczy przeziębienia, grypę),
- likwiduje odciski i nagniotki.
Z propolisu można przygotować nalewkę, likier, maść. Przepis na nalewkę z propolisu: 50 g surowca propolisu należy zalać 350 ml spirytusu etylowego i 150 ml wody. Następnie należy odstawić nalewkę na 2–3 tygodnie. Codziennie należy ją mieszać. Nalewkę warto przechowywać w ciemnej i szczelnie zamkniętej butelce. Przepis na maść propolisową: 100 ml nalewki należy odparować w łaźni wodnej. Powstały gęsty płyn należy zmieszać z wazeliną (100 g). Kilka kropli nalewki z propolisu można dodać do herbaty lub na łyżeczkę i od razu spożyć. Na problemy z paradontozą można spożywać surową postać propolisu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze