Cudowny aloes
JOLANTA MARTIN • dawno temuNiewiele jest roślin leczniczych, które wywierają tak wszechstronne, dobroczynne działanie na organizm jak aloes. Lecznicze właściwości aloesu są znane i cenione od wieków. Używano go już w starożytnym Egipcie. W medycynie ludowej stosowany był przede wszystkim przy problemach z trawieniem oraz zewnętrznie – na trudno gojące się rany i oparzenia.
Aloes należy do dużej grupy roślin zwanych sukulentami lub roślinami gruboszowatymi. Ich cechą charakterystyczną jest przystosowanie do życia w warunkach dużego deficytu wody, dzięki zdolności do jej magazynowania w tkankach. Aloes pochodzi z Azji Mniejszej i Afryki. Obecnie jest również rośliną uprawną. Wielkie plantacje aloesu znajdują się w Stanach Zjednoczonych (w Arizonie, Teksasie i na Florydzie) oraz w Australii.
Niewiele jest roślin leczniczych, które wywierają tak wszechstronne, dobroczynne działanie na organizm jak aloes. Lecznicze właściwości aloesu są znane i cenione od wieków. Używano go już w starożytnym Egipcie, a żołnierze Aleksandra Wielkiego sokiem z aloesu leczyli odniesione w bitwach rany. W medycynie ludowej wielu krajów aloes stosowany był przede wszystkim przy problemach z trawieniem (zaparcia, niestrawność) oraz zewnętrznie – na trudno gojące się rany i oparzenia. W naszym kraju aloes jest popularny jako ozdobna roślina doniczkowa, a wiele osób być może pamięta przyrządzaną przez mamy i babcie nalewkę aloesową z miodem i czerwonym winem.
Obecnie aloes również cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno lekarzy jak i kosmetologów. Najbardziej cenione są właściwości miąższu (żelu) aloesowego. Uzyskuje się go poprzez usunięcie z liści skórki, która zawiera aloinę – środek silnie przeczyszczający oraz mogący być przyczyną uczuleń. Miąższ aloesu jest bogaty w liczne aminokwasy, substancje mineralne (wapń, fosfor, magnez, cynk, miedź, żelazo) i witaminy (C, z grupy B, beta-karoten). Zawiera również kwasy tłuszczowe, mukopolisacharydy oraz liczne związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i odkażającym.
Badania wykazały, że substancje zawarte w miąższu aloesowym wzmacniają układ odpornościowy organizmu i pomagają w usuwaniu toksyn z tkanek. Miąższ działa również ochronnie na cały układ pokarmowy. Likwiduje stany zapalne żołądka i dwunastnicy oraz reguluje i wspomaga trawienie. Składniki zawarte w żelu aloesowym działają także przeciwmiażdżycowo. Obniżają bowiem poziom „złego” cholesterolu LDL oraz trójglicerydów, przy równoczesnym zwiększaniu poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. W stomatologii wykorzystuje się regenerujące działanie aloesu i stosuje się go w leczeniu chorób dziąseł i stanów zapalnych śluzówki.
Miąższ aloesowy stosowany jest na szeroką skalę w recepturach produktów kosmetycznych. Związane jest to przede wszystkim z jego właściwościami silnie nawilżającymi i regenerującymi. Również pH miąższu jest lekko kwaśne, zbliżone do pH zdrowej skóry. Działanie aloesu na skórę nie ogranicza się tylko do jej warstwy powierzchniowej, czyli naskórka. Jego składniki wnikają w głąb skóry i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, czego efektem jest bardziej gładka, sprężysta i elastyczna skóra. Miąższ aloesowy bywa także częstym składnikiem preparatów do cery trądzikowej. Ma on bowiem działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także nawilża skórę trądzikową, która często bywa przesuszona na skutek stosowania zbyt silnych środków leczniczych.
Aloes znajdziemy również w składzie wielu szamponów i odżywek do włosów. W tych produktach spełnia on głównie funkcję nawilżacza, ale również zapobiega podrażnieniom skóry głowy. Żel aloesowy dodawany jest również do toników, mydeł, past do zębów oraz preparatów do higieny intymnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze