Jedz i żyj bez nowotworów
ANNA GAWRYLUK • dawno temuKażdy organizm produkuje wadliwe komórki, które z czasem, albo zamieniają się w komórki rakowe, albo tkwią w nas uśpione. Tak! Każdy z nas ma raka. Szczęśliwi ci, którzy nie mieli okazji go obudzić. Liczne badania dowodzą, że występowanie nowotworów ma ścisły związek ze stylem życia. Postawmy na zdrowe odżywianie.
Nikt nie jest idealny. Każdy organizm produkuje wadliwe komórki, które z czasem, albo zamieniają się w komórki rakowe, albo tkwią w nas uśpione. Tak! Każdy z nas ma raka. Szczęśliwi ci, którzy nie mieli okazji go obudzić.
Wiadomość o zachorowaniu na tę śmiertelną chorobę paraliżuje nie tylko chorego, ale również jego bliskich, znajomych, kolegów z pracy. Ludzie wierzą w mit, że rak jest głównie chorobą genetyczną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. To nieprawda. Liczne badania dowodzą, że występowanie raka ma ścisły związek ze stylem życia. Jeśli więc, ktoś w naszej rodzinie zachorował kiedyś na tę chorobę, nie musimy podzielić jego losu. Możemy nauczyć się bronić. Postawmy na zdrowe odżywianie.
Z nowotworem nie wygrasz bez chemioterapii, radioterapii, immunoterapii lub chirurgii, jednak zdrowo się odżywiając, możesz zwiększyć skuteczność leczenia lub zapobiec chorobie nowotworowej.
Z czego powinna się składać dieta przeciwdziałająca nowotworowi?
Bez wątpienia głównymi składnikami naszych codziennych posiłków powinny być jarzyny, masło organiczne, czosnek, zioła i przyprawy oraz oliwa z oliwek, olej rzepakowy i olej z siemienia lnianego. A gdzie w tym wszystkim mięso? Zapyta niejeden smakosz karkówki czy kiełbasy. Mięsa nie musimy wykluczać z diety, ale dobrze, gdyby i mięso, i jaja stanowiły tylko dodatek do potraw dodających im smaku. Dlaczego? Od wielu lat produkcja mięsna przestała być produkcją pastwiskową. Człowiek, w pogoni za pieniądzem, rozpoczął produkcję masową. Zwierzęta zaczęły być żywione soją, kukurydzą i pszenicą. Taki skład diety w ogóle nie zawiera tłuszczów omega-3, natomiast obfituje w tłuszcze omega-6. Kwasy te nieustannie rywalizują w naszych organizmach o kontrolę nad ich funkcjami. Kwasy omega-6 są odpowiedzialne za gromadzenie tłuszczu, utwardzanie komórek oraz rozwój procesów zapalnych. Kwasy omega-3 natomiast pomagają rozwijać układ nerwowy, sprawiają, że ścianki komórek są elastyczne i zapobiegają zapaleniom. Jesteśmy tym, co jemy — więc wybór należy do nas.
O tym, że masło jest o wiele zdrowsze niż margaryna, wie już niejeden z nas, a czy wiemy o tym, że żywność przetworzona oznacza tłuszcze typu trans w naszym organizmie? Są to oleje omega-6, które są tak przetworzone, że nie jełczeją. Produkty konserwowane zatem mogą leżeć tygodniami w marketach, a popularność swoją zyskały tylko i wyłącznie dzięki swojej użyteczności przemysłowej. Unikajmy konserwantów, toksycznej żywności. Substancje toksyczne reagują z DNA i wywołują mutacje genetyczne.
Unikajmy cukru, bo cukrem żywi się rak. Kiedy spożywamy pokarmy z wysoką zawartością cukru, poziom glukozy drastycznie wzrasta, organizm uwalnia insulinę pozwalającą na wnikanie glukozy do komórek. Wydzielaniu insuliny towarzyszy wydzielanie związku insulinopodobnego, który stymuluje wzrost komórek. W ten sposób zostają podsycane procesy zapalne, które stają się odżywką dla guzów. Nie oznacza to oczywiście, że musimy sobie odmawiać wszystkiego, co najlepsze. Wystarczy tylko kontrolować swoje pokarmy i pamiętać, że są takie, które szkodzą oraz takie, które leczą.
Zielona herbata blokuje zarażanie komórek i działa jak odtruwacz organizmu. Każdego dnia rano warto zastąpić nią kawę. Soja blokuje działanie groźnych hormonów i zawiera składniki przeciwdziałające rozwojowi raka. Kurkuma jest silnym środkiem przeciwzapalnym, potrafi znacznie ograniczyć przerzuty i hamuje rozrost komórek rakowych. Grzyby wspomagają działanie układu immunologicznego, a to spowalnia wzrost guza. Drobne owoce takie jak: maliny, truskawki, jagody oprócz tego, że są bardzo smaczne, są również zdrowe. Zawierają kwas elagowy, który odtruwa komórki.
Każdy, kto choruje na raka, doskonale wie, co to jest Gleevec — lek przeciwrakowy stosowany w leczeniu białaczki. Jego działanie polega na blokowaniu mechanizmów pomagających rozwijać się nowotworowi. Podobne właściwości mają zioła. Mięta, tymianek, majeranek, oregano, bazylia, rozmaryn — te rośliny zawierają substancje mające wpływ na zdolność komórek rakowych do atakowania kolejnych, sąsiednich tkanek. W ten sposób rak nie mogąc się rozszerzać, traci złośliwość.
Warto zastanowić się, co kładziemy na talerz. Medycyna oddziałuje zwykle tylko na jeden czynnik, reszta w dużej mierze zależy od nas samych. Mamy dość diet i propagowania zdrowego stylu życia przez celebrytów, telewizję i prasę, ale tak naprawdę zdrowe odżywianie to nie tylko sposób na piękną sylwetkę, to także sposób na walkę z rakiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze