Zgaga
EWA PAROL • dawno temuDość powszechne jest przekonanie, że na uciążliwe pieczenie w przełyku, na wysokości mostka, częściej skarżą się mężczyźni. W rzeczywistości płeć nie ma wpływu na występowanie dolegliwości popularnie zwanej zgagą. Równie często przydarza się ona kobietom, szczególnie podczas ciąży. Zgaga to nie tylko nieprzyjemne uczucie, może być sygnałem choroby, zwłaszcza jeśli występuje często.
Aby jej uniknąć, warto zmienić przyzwyczajenia żywieniowe.
Pogląd, że na zgagę częściej cierpią mężczyźni, wynika z tego, że przywiązują oni zwykle mniejszą od kobiet wagę do diety, palą więcej papierosów i piją więcej alkoholu. Wszystkie te czynniki wpływają na powstawanie uczucia pieczenia w przełyku, jednak przyczyny mogą być też inne. Zgaga najczęściej występuje bezpośrednio po posiłku, może nasilać się przy pochylaniu się lub leżeniu na plecach. Pieczeniu w przełyku mogą towarzyszyć silne bóle zamostkowe, nawet przypominające objawy zawału serca. Jeżeli zgaga pojawia się rzadko, może być po prostu efektem przejedzenia lub zbyt ciężkostrawnego posiłku.
Jeśli natomiast występuje często, najprawdopodobniej jest objawem choroby refluksowej, w której treść żołądkowa cofa się do przełyku na skutek nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. Nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego czy podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej (np. z powodu ciąży lub nadwagi) także mogą wywoływać pieczenie w przełyku.
Długotrwałe i nasilone cofanie treści żołądka do przełyku może doprowadzić do jego zapalenia i zwężenia, dlatego nie należy lekceważyć zgagi występującej często (1–2 razy w tygodniu) i przez dłuższy czas oraz trudności z przełykaniem. U osób osłabionych choroba refluksowa może doprowadzić do groźnych powikłań, gdy treść żołądkowa przedostanie się do dróg oddechowych. W przypadku nawracającej zgagi nie wystarczy leczyć się samodzielnie lekami dostępnymi bez recepty redukującymi poziom kwasu żołądkowego, lecz należy udać się do lekarza.
Nieprzyjemnemu pieczeniu w przełyku możemy też w znacznym stopniu zapobiegać. W tym celu powinniśmy bardziej zwracać uwagę na dietę i zmienić niezdrowe przyzwyczajenia. Przede wszystkim należy ograniczyć papierosy, kawę i alkohol. Również niektóre potrawy mogą powodować zgagę. Są to przede wszystkim produkty bardzo tłuste, pikantne lub słodkie (w tym czekolada), a także kwaśne (kiszona kapusta, warzywa i owoce marynowane w occie, cytrusy). Niewskazane są też gazowane słodzone napoje, dużo lepiej pić niegazowaną wodę, herbatki ziołowe lub soki.
Może pomóc pozbycie się nadwagi i spożywanie większej liczby mniej obfitych posiłków, aby nie obciążać żołądka i uniknąć przejedzenia. Po posiłku, zamiast się położyć, lepiej pójść na spacer, bo dolegliwości ustępują w pozycji stojącej. Nie należy jeść dwie-trzy godziny przed położeniem się spać. Lepiej spać na wyższej poduszce, tak by głowa znajdowała się wyżej niż jama brzuszna. Zmniejszy to ryzyko cofania się treści żołądkowej podczas snu, co może być niebezpieczne – doprowadzić do zakrztuszenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze