Badania serca przed menopauzą
JEA • dawno temuMenopauza oznacza dla kobiet nie tylko koniec płodności, ale także gwałtowny wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, także zawału. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku wśród 1300 kobiet w wieku 42-52 lat, które wykazały, że połowie z nich, jeśli szybko nie dokonają radykalnego przewrotu w swojej diecie i trybie życia, po przekroczeniu 55. roku życia grożą niedokrwienie mięśnia sercowego, niewydolność serca lub inne schorzenia prowadzące do zawału.
Amerykańscy kardiolodzy uważają, że najlepszym dla kobiet okresem na wprowadzeniezmian w trybie życia, a nawet rozpoczęcie terapii zapobiegającej zawałom,jest właśnie początek okresu przedmenopauzalnego. Okres ten trwa około 6 lataż do ostatniej miesiączki zwanej menopauzą.
Kobiety czterdziesto-, a nawet trzydziestoparoletnie, które zanotowały u siebienastępujące dolegliwości: nieregularne miesiączki, a nawet jej brak w niektórychmiesiącach, suchość pochwy, obniżenia libido i bolesność stosunków, potrzebaczęstszego oddawania moczu, fale gorąca, ciężkie oddychanie w nocy, pocenie sięi trudnosci z zaśnięciem, zmienność nastrojów i częste bóle głowy,najprawdopodobniej weszły już w okres przekwitania.
Pojawienie się powyżej wymienionych symptomów przekwitania powinno byćjednocześnie sygnałem do podjęcia działań zapobiegających i obniżającychpodatność na zapadalność na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Im szybsza reakcja na przekwitanie, a więc zrezygnowanie z palenia papierosów,zrzucenie wagi, kontrola cholesterolu, podjęcie regularnej aktywności fizycznej,np. spacerów, tym większe szanse uniknięcia poważnych chorób sercaw przyszłości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze