Jak wybrać właściwego szefa?
MARTYNA KAMIŃSKA • dawno temuW końcu dostałaś zaproszenie na wymarzoną rozmowę kwalifikacyjną. Jednak poza odpowiednim stanowiskiem i wysokością pensji, powinnaś zastanowić się nad jeszcze jedną istotną kwestią. Czy szef jest właściwą osobą dla ciebie? Czy ułatwi ci wejście na szczyt kariery? Chcesz czy nie, to właśnie od szefa zależy twoje być albo nie być w miejscu pracy, oraz doświadczenie, które zdobędziesz. Dlatego specjaliści od HR twierdzą, że ważniejsze jest to z kim i dla kogo pracujesz, niż to ile zarabiasz.
Jak wybrać tą właściwą osobę? Specjaliści zwracają uwagę na kilka szczegółów, które pomogą podjąć właściwą decyzję.
1. Kontakt wzrokowy – jeśli podczas rozmowy potencjalny szef zajmuje się swoim laptopem lub telefonem i wydaje się być zupełnie niezainteresowany tobą, to powinien być poważny sygnał ostrzegawczy. Jeśli nie ciekawi go co mówisz teraz, w przyszłości może być tylko gorzej.
2. Oznaki życia prywatnego – wielu managerów lub dyrektorów poważnych firm to pracoholicy, nie posiadający życia prywatnego. Często niestety oczekują oni tego samego od swoich pracowników. Jeśli nie chcesz podzielić ich losu i brania nadgodzin nie traktujesz jako swojego hobby, rozejrzyj się po gabinecie. Jeśli są tam zdjęcia członków rodziny lub jakieś przedmioty związane z pasjami przyszłego szefa, możesz być spokojna.
3. Pytania – po pytaniach, które zadaje ci szef, możesz wywnioskować, jaką jest osobą, jakie są jego wartości i priorytety. Jeśli słyszysz pytania o to, gdzie chodziłaś do szkoły i jak wyglądała twoja ostatnia praca, najprawdopodobniej nie zadał sobie trudu, żeby choćby przeczytać twoje CV. Pytania o hobby lub o to, co jest dla ciebie w życiu ważne, wskazują, że potencjalny pracodawca jest tobą zainteresowany jako osobą, a nie jako robotem.
4. Zostańmy przyjaciółmi – jeśli podczas rozmowy szef odkrywa dużo szczegółów ze swojego życia prywatnego, może to oznaczać, że poszukuje terapeuty, a nie pracownika. Wyjścia na drinka po pracy też mogą okazać się z czasem męczące. Dlatego lepiej ograniczyć kontakty jedynie do zawodowych.
To, z kim spędzasz 40, 50 czy nawet więcej godzin tygodniowo, ma istotny wpływ na zadowolenie, satysfakcję i spełnienie w pracy. Musimy jednak pamiętać, że wymarzona praca nie zawsze oznacza wymarzonego szefa. Czasem to marzenie niestety przeradza się w koszmar.
Jacy są wasi pracodawcy?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze