Co za dużo, to niezdrowo - nie przesadzaj z lekami
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJeśli tylko poczujesz się słabiej, od razu biegniesz do lekarza po receptę na leki, które w cudowny sposób uleczą, bo jedna lub dwie tabletki na pewno ci nie zaszkodzą. Przecież mamy pracę, dzieci, naukę – kiedy tu chorować? Chcesz w końcu porządnie się wyspać, ale masz problemy za snem, więc udajesz się do specjalisty. Wychodzisz z listą 12 leków na bezsenność, każdy z nich wywołuje inne efekty uboczne i kolejne problemy ze zdrowiem. Postanawiasz odstawić leki, ale twoje plany krzyżuje zespół abstynencyjny. Nie ryzykuj uzależnienia od leków. Jak się przed tym ustrzec?
Ulotki leków
Polipragmazja jest problemem polegającym na zażywaniu zbyt wielu leków. Najczęściej dotyczy osób starszych, chociaż nie jest to regułą. Zaczynasz od jednego leku, potem zauważasz skutki uboczne, które leczysz kolejnymi medykamentami, które powodują kolejne komplikacje i tak w nieskończoność. Kiedy bierzesz wiele rodzajów leków mogą one na siebie oddziaływać, wywołując kolejne skutki uboczne. Zamiast leczyć, terapia taka pogarsza stan zdrowia. Jest jedna prosta zasada – zawsze czytaj ulotki umieszczone w opakowaniu leku. Zajmie to chwilę, a oszczędzi późniejszych konsekwencji zdrowotnych. Dotyczy to szczególnie leków dostępnych bez recepty. To właśnie tam znajdziesz opis działania, dawkowanie, przeciwwskazania, ewentualne efekty uboczne. Jeżeli coś jest dla ciebie niejasne, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Owszem, lek dostępny bez recepty jest zwykle delikatniejszy i mniej inwazyjny, co nie znaczy, że zażywany zbyt często (lub w niewłaściwy sposób) nie zaszkodzi twojemu zdrowiu.
Porada lekarska
Po pierwsze pamiętaj, że sama powinnaś znać nazwy leków, które przyjmujesz, ich działanie i skutki uboczne zażywania. Jednak upewnij się, że twój lekarz jest również poinformowany o wszystkich środkach, które zażywasz. Często zdarza się, że w międzyczasie idziesz do drugiego specjalisty, który wystawia ci zupełnie inną receptę. Zanim przepisze leki powinien znać nazwy środków, które już przyjmujesz. Zawsze na bieżąco informuj swojego lekarza prowadzącego o wszystkim, co bierzesz, bo on wie najlepiej, czy leki nie będą na siebie oddziaływały w nieprawidłowy sposób i czy nie zawierają tych samych składników. Chyba nie chcesz przedawkować leków?
Kto pyta nie błądzi. Pamiętaj, że twój lekarz jest specjalistą, więc zapytaj dlaczego dany medykament jest ważny w twoim leczeniu i czy na pewno jest niezbędny. Dowiedz się o efektach ubocznych zażywania lekarstwa. Dzięki takiej informacji odróżnisz, kiedy dana dolegliwość jest naturalna w przypadku przyjmowania leku, a nie związana bezpośrednio z chorobą. Dopytaj także o to, jak długo powinnaś przyjmować lek, aby sobie nie zaszkodzić, ponieważ większości leków nie trzeba już zażywać po ustaniu objawów choroby.
Z drugiej strony nie powinnaś przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Nie każda terapia kończy się z dnia na dzień. Jeżeli nagle poczujesz, że objawy ustały, nie wpadaj od razu w euforię i nie rzucaj tabletek w kąt. Czasami odstawienie leków jest procesem wymagającym czasu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze