Pielęgnacja włosów zimą
JOLANTA MARTIN • dawno temu • 1 komentarzZima jest trudnym okresem dla naszych włosów. Schowane pod czapką stają się oklapnięte i pozbawione blasku, a mróz i powietrze wysuszone przez grzejące kaloryfery sprzyjają ich elektryzowaniu. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które pozwolą naszym włosom przetrwać zimę w dobrej kondycji.
Pamiętajmy o tym, aby w chłodne dni nie rezygnować z noszenia nakrycia głowy. Jeżeli nawet bez czapki nasza fryzura pozostanie cały dzień idealna, to przecież sinofioletowy nos i zmarznięte policzki na pewno nie dodadzą nam urody. Dodatkowo zimny wiatr powoduje przesuszenie włosów, a pod wpływem niskiej temperatury skóra na odkrytej głowie przemarza, co może spowodować znaczne osłabienie cebulek włosowych.
Czapkę po każdym praniu dobrze jest wypłukać w płynie do płukania tkanin. Ma on działanie antystatyczne, neutralizuje ładunki na tkaninie, więc zapobiegnie elektryzowaniu się czapki i tym samym ograniczy jej „przyklejanie” się do włosów. Czapkę można też spryskać od wewnątrz płynem antystatycznym w sprayu.
Zimą warto zdecydować się na jak najprostszą fryzurę, łatwą do ułożenia tylko palcami lub grzebieniem po ściągnięciu czapki. Również nadmiar produktów do stylizacji, potrzebnych do ułożenia wymyślnej fryzury, nadmiernie obciąża włosy, dodatkowo osłabiając ich kondycję.
Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. W okresie zimowym najlepiej zrezygnować z odżywek „bez spłukiwania” .Takie preparaty, podobnie jak produkty do stylizacji, obciążają włosy, które po zdjęciu nakrycia głowy będą wydawały się przetłuszczone i oklapnięte. Najlepiej sięgnąć po lekkie odżywki, które po aplikacji spłukuje się z włosów. Warto wybrać preparat bogaty w składniki nawilżające włosy, np. D-pantenol czy aloes. Niektóre firmy kosmetyczne wypuszczają specjalne zimowe serie kosmetyków do włosów, które mają za zadanie nie tylko je pielęgnować, ale też zapobiegać elektryzowaniu się włosów.
Gdy mamy więcej czasu, można nałożyć na włosy odżywczy kompres przygotowany z żółtka wymieszanego z łyżką oleju rycynowego lub oliwy z oliwek. Taką miksturę nakłada się na suche włosy, które następnie należy owinąć folią i ciepłym ręcznikiem. Po upływie godziny kompres należy zmyć szamponem.
Zimą najlepiej zrezygnować z suszenia włosów suszarką, aby dodatkowo nie osłabiać ich działaniem gorącego powietrza. Jeżeli jednak nie potrafimy obyć się bez suszarki, lepiej suszyć włosy nieco dłużej, ale strumieniem chłodnego powietrza. Warto również kupić model zaopatrzony w jonizator, który wytwarza wewnątrz suszarki strumienie jonów otaczających i pielęgnujących włosy. Emitowane jony nie dopuszczają do elektryzowania się włosów i sprawiają, że są one miękkie i gładkie.
W okresie zimowym u wielu osób nagle pojawia się lub nasila łupież. Przyczyną łupieżu jest zwykle grzyb mikroskopowy Pityrosporum ovale. Ten mikroorganizm występuje na skórze głowy każdego człowieka, ale w sprzyjających warunkach zaczyna się nadmiernie namnażać. Zimą może być to spowodowane noszeniem czapek ze sztucznych włókien, które nie pozwalają skórze głowy „oddychać”, lub po prostu naszą słabszą odpornością. W przypadku łupieżu należy sięgnąć po szampony dermatologiczne zawierające dziegieć, pirytionian cynku, siarczek selenu lub ketokonazol. Po ustąpieniu problemu szampon przeciwłupieżowy należy stosować zapobiegawczo przez kilka tygodni, np. przy co drugim lub co trzecim myciu włosów.
Zimą powietrze w naszych domach jest bardzo wysuszone, co niestety także wywiera wpływ na wygląd skóry i włosów. Dobrze jest więc zadbać o właściwą wilgotność pomieszczeń, w których przebywamy. Należy je często wietrzyć, na kaloryferach można zawiesić specjalne pojemniki z wodą lub choćby wilgotne ręczniki. Trzeba też nawadniać organizm od wewnątrz, czyli po prostu w ciągu dnia często popijać wodę mineralną.
Kondycję naszych włosów może też osłabić nieprawidłowa dieta. W zimie jemy bowiem mniej owoców i warzyw, a więcej wysokokalorycznych produktów, które nie dostarczają odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Warto więc wzbogacić zimową dietę na przykład w różnorodne kiełki (pszenicy, słonecznika, rzodkiewki, brokułów), które są skarbnicą wielu dobroczynnych substancji odżywczych. Kiełki można wyhodować samemu lub kupić w sklepach ze zdrową żywnością i dodawać je do kanapek lub sałatek. Dla zdrowia naszych włosów dobrze jest zjadać na śniadanie odżywczą owsiankę, do której można dodać pestki słonecznika, dyni lub orzechy.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze