Ciąża bez leków - czy to zawsze dobry pomysł...?
KIRA • dawno temuPrzyjmowanie leków w czasie ciąży może spowodować nieprzyjemne konsekwencje dla dziecka. Dotyczy to zwłaszcza pierwszego trymestru, kiedy tworzą się zalążki wszystkich organów wewnętrznych naszego malucha. Każdy błąd na tym etapie może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia a nawet życia.
Z tego powodu większość ciężarnych unika wszelkich medykamentów. Niestety jednak — również tych, które zapisał im wcześniej lekarz…
Niektóre leki naprawdę mogą zaszkodzić.
Pierwsze tygodnie ciąży to bardzo delikatny okres — z jednej zapłodnionej komórki jajowej powstaje ich w szybkim tempie bardzo wiele. Muszą one zacząć się specjalizować, ponieważ z każdej ich grupy już za kilkanaście dni zaczną tworzyć się zalążki najważniejszych części ciała dziecka. Nic nie powinno im w tym przeszkadzać, bo każdy błąd na tym etapie jest potencjalnie zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju zarodka.
Leki mogą powodować właśnie powstawanie takich błędów. Ogólnie doradza się ich więc nie stosować, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Od każdej reguły są jednak wyjątki — tutaj również.
Czasami to właśnie brak leków może poważnie zaszkodzić.
Niestety, nie każda kobieta zachodząca w ciążę jest w pełni zdrowa. Część cierpi na przewlekłe choroby, takie jak alergie, astma, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Wymagają one przyjmowania określonych lekarstw i przeważnie przyszłe mamy już od dawna je biorą. Od tego zależy w końcu prawidłowe funkcjonowanie ich organizmów.
W tej sytuacji bardzo dużym błędem jest samowolne odstawienie leków tylko dlatego, że przyszła mama usłyszała lub przeczytała o ich potencjalnej szkodliwości. Może spowodować to zaostrzenie się objawów choroby, które w skrajnych przypadkach stanowią zagrożenie nie tylko dla dziecka, ale i dla samej ciężarnej. Niekontrolowana astma na przykład może powodować częste duszności, a ich konsekwencją będzie niedotlenienie maluszka i wolniejszy jego rozwój.
Co więc należy zrobić?
O wszelkich swoich przypadłościach koniecznie poinformuj ginekologa prowadzącego ciążę. Wymień mu też przyjmowane dotąd lekarstwa — niektóre z nich będziesz mogła brać, częśćniestety trzeba będzie na te kilka miesięcy zmienićna inne o podobnym działaniu, ale nie szkodzące twojemu dziecku.
Najlepiej byłoby, gdybyś już zanim zajdziesz w ciążę, skonsultowała się z lekarzem prowadzącym twoją chorobę — pulmunologiem, kardiologiem, diabetologiem, zależnie od tego, na co cierpisz. Mając do dyspozycji kilka tygodni łatwiej jest dobrać odpowiednią dawkę bezpiecznych leków tak, żebyś nie musiała martwić się ani o zdrowie swoje, ani twojego dziecka.
Jeżeli jesteś już w ciąży i nadal bierzesz dotychczasowe leki, przygotuj się na to, że może okazać się koniecznym kilkudniowy pobyt w szpitalu. Zmiana leków i ustalenie ich dawki nie zawsze jest łatwe, dlatego bezpieczniej jest to czasem robić pod stałym nadzorem lekarskim. Nie martw się jednak, jeśli ginekolog zaproponuje ci pobyt w szpitalu w tym czasie — nie oznacza to zagrożenia dla twojego maluszka, a wprost przeciwnie: wynika z troski o jego zdrowie.
Pamiętaj! Istnieje wiele leków, które mogą być stosowane w ciąży i nie zagrażają twojemu dziecku. Jeśli lekarz dobierze odpowiednie środki, spokojnie przejdziecie przez te kilka miesięcy i już niedługo będziesz cieszyć się pięknym, zdrowym noworodkiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze