Radzimy turystom przed wyjazdem
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuBy podczas wakacyjnego wyjazdu odpocząć, zapomnieć o codziennych troskach, należy się do niego dobrze przygotować. Nieważny paszport czy brak ubezpieczenia zdrowotnego mogą popsuć nawet najbardziej atrakcyjną wycieczkę, dlatego przed urlopem zapoznaj się z najważniejszymi przepisami, których znajomość może pomóc ci w kłopotliwych sytuacjach.
Zaaferowani czekającymi nas przeżyciami często zapominamy o załatwieniu różnych formalności. Oto rady, z których możesz skorzystać:
Lotnisko
Zanim zaczniesz pakować walizki, przeczytaj informacje umieszczone na stronie internetowej przewoźnika. Znajdziesz tam wytyczne dotyczące bagażu. Zazwyczaj torba podręczna nie powinna przekraczać wagi 8–12 kilogramów i wymiarów 55×40x20 cm, natomiast bagaż rejestrowany powinien ważyć 15–20 kilogramów. Jeżeli nie chcesz dopłacać za nadbagaż, sprawdź wagę walizki przed wylotem, gdyż opłata za dodatkowy kilogram wynosi od 10 do 80 zł.
Poza tym pamiętaj, aby do torby podręcznej nie pakować pilniczka, pęsety, nożyczek itp. Znaleźć się w niej mogą natomiast lekarstwa, dokumenty i napoje kupione na lotnisku. Na pokład samolotu można wnieść 1 l płynu. Może to być jedna butelka albo różne substancje w pojemnikach nieprzekraczających 100 ml, które należy zapakować w przezroczystą torebkę. - wyjaśnia Anna Galewska z Tripsta.pl.
Do walizki rejestrowanej nie wkładaj pieniędzy, papierów wartościowych, biżuterii, ostrych i metalowych przyrządów, płynów oraz dzieł sztuki. Jeżeli chcesz uniknąć długich kolejek na lotnisku, które tworzą się z powodu braku numeracji miejsc w tanich liniach lotniczych, możesz wykupić sobie dodatkową usługę. Jej koszt w zależności od przewoźnika wynosi od 20 do 49 zł. Aby uniknąć czekania w ogonku, istnieje możliwość wykupienia odprawy priorytetowej. Wówczas na pokład samolotu można wejść pierwszym i zająć wygodne miejsce. - wyjaśnia Anna Galewska.
Dokumenty
Wszystkie potrzebne dokumenty: paszport, dowód osobisty, bilety oraz legitymacja uprawniająca do korzystania ze zniżek powinny znajdować się w torbie podręcznej. Pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić terminy ważności wszystkich dokumentów, łącznie z kartami kredytowymi.
W krajach należących do strefy Schengen (a nie w całej Europie!) możesz podróżować tylko z dowodem osobistym, natomiast w pozostałych krajach potrzebny będzie paszport. Jadąc więc do Rumunii, Bułgarii czy na Cypr nie zapomnij go ze sobą zabrać.
Jeżeli podróżujesz z dzieckiem, pamiętaj, że ono również powinno mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty. W przypadku dzieci do 13. roku życia wniosek o dowód składają oboje rodzice, gdy ukończy ono 13 lat, wystarczy, że wniosek złoży jeden z opiekunów. Wyrobienie takiego dokumentu jest bezpłatne, a wnioski o ich wydanie składa się w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy.
Ubezpieczenie
W przypadku zachorowania turysty, który nie posiada ubezpieczenia, koszty leczenia wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli wybierasz się na urlop do kraju należącego do Unii Europejskiej, powinnaś zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydawana jest ona „od ręki”, bezpłatnie, po złożeniu wniosku i aktualnego dowodu ubezpieczenia, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Uprawnia do korzystania z pomocy lekarskiej na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.
Istnieje także możliwość wykupienia polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym. Podstawowe ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy w podróży assistance to wydatek około 1 euro za każdy dzień pobytu za granicą. Możemy także zabezpieczyć się na wypadek utraty lub zniszczenia bagażu czy sprzętu sportowego, odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej czy też rezygnacji z biletów lub noclegu w hotelu. - wyjaśnia Andrzej Gryniewicz, doradca ubezpieczeniowy Allianz Poznań.
Zaplanuj swój wyjazd z głową, aby uniknąć niepotrzebnych stresów.
Informacja prasowa: Tripsta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze