Bento Art – japońska sztuka układania jedzenia w pojemniku
SABINA STODOLAK • dawno temuW Polsce, pojemniki na żywność, w których zabieramy drugie śniadanie do pracy czy szkoły nie są popularne. Jeśli już ktoś ich używa, to w środku znajdziemy jedynie zapakowane w folie dwie kanapeczki i niekiedy jabłko. Tymczasem w Japonii, pojemniki na żywność to kawałek historii kulinarnej sięgający V wieku. A do tego, kawałek kulinarnego artyzmu – Bento Artto bowiem sztuka układania jedzenia w pojemniku tak, by wyglądało zabawnie, tworzyło jakąś opowieść lub po prostu było odwzorowaniem znanej z kreskówki czy estrady postaci.
Określenieo-bento, na żywność w pojemniku, pochodzi podobno od szoguna Oda Nabunaga, który mieszkańcom swojego zamku racjonował jedzenie, które rozprowadzał w pojemnikach. Te pojemniki stały się częścią japońskiej kultury kulinarnej i spotkać je można praktycznie wszędzie. W Japonii wielką popularnością cieszą się restauracje Obento, w których można kupić tylko jedzenie na wynos pakowane do pojemników (za japonia.org.pl).
Częścią kultury bento jest estetyczne aranżowanie potraw w pojemniku– nie wystarczy bowiem (sposobem polskich barów mlecznych) wrzucić do pojemnika łyżkę kaszy i zalać ją sosem. Wszystkie produkty w pojemniku musza być estetycznie i apetycznie skomponowane. Z czasem, układanie jedzenia w pojemniku stało się formą sztuki. Pojawiło się kyaraben zwane też (charaben lub charabento), czyli układanie potrawy tak, aby jedzenie coś przedstawiało. Tą formę układania jedzenia nazywa się też Bento Art lub Kawaii Bento.
Przyznać trzeba, że te przepięknie ułożone kompozycje wyglądają znacznie bardziej smakowicie niż nasze zwyczajne kanapki. Aż szkoda by było je zjadać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze