Kiedy silna wola przegrywa z potrzebą jedzenia...
PAULA • dawno temuDieta, fitness, zmiana trybu życia, noworoczne postanowienie — to niektóre z metod na zrzucenie zbędnych kilogramów po zimie. W odchudzaniu ważną rolę pełni też sama motywacja. Mimo to, wiele osób nie potrafi pohamować się przed słodką lub tłustą przekąską, nawet po spożyciu pełnowartościowego posiłku. Co wpływa na tak silną potrzebę jedzenia? Temu zagadnieniu postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie.
Badacze odkryli silną zależność między nałogowym objadaniem się, a wysoką aktywnością greliny. Jest to hormon, który wydzielają komórki żołądka oraz trzustki w stanie głodu. Wpływa on na ludzkie zachowanie — człowiek pod wpływem działania greliny odczuwa potrzebę jedzenia.
Naukowcy uważają, że grelina wzmacnia uczucie przyjemności związane ze smacznym jedzeniem i może sprzyjać przejadaniu się. Może mieć również wpływ na wybieranie do zjedzenia pokarmów wysokotłuszczowych. Dlatego po zjedzeniu sytego obiadu ciągle mamy ochotę coś przekąsić, a zwłaszcza kaloryczne ciasto, słodki budyń czy kawę.
Dzieje się tak, ponieważ grelina oddziałuje na układ nagrody ikaryw naszym mózgu. Odpowiada w ten sposób za odczuwanie przyjemności i uzależnienie od rzeczy, które ją zapewniają.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze