To NAJCZĘSTSZY NOWOTWÓR u Polek. Wciąż zapominamy o ważnym badaniu

W Polsce umieralność na raka szyjki macicy należy do najwyższych w Europie.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Każdego roku choruje 3200 kobiet, z czego 1800 umiera. Wskaźniki umieralności należą do najwyższych w Europie. Tymczasem wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny, statystyki mówią o 99,9 proc. wyleczeń. Problemem jest jednak fakt, że choroba bardzo długo przebiega bezobjawowo, dodatkowo kobiety niechętnie wykonują badania, które pomogłyby wykryć chorobę. Jednym z najważniejszych jest cytologia.

Rekomendacja jest taka, aby pobierać cytologię raz na trzy lata. Można również prowadzić taki screening u pacjentek po 30. roku życia, aby równolegle z cytologią oznaczać obecność wirusa HPV w wymazie z szyjki macicy i wówczas takie badanie profilaktyczne można robić nawet raz na pięć lat – mówi dr n. med. Grzegorz Szewczyk.

Cytologię najlepiej wykonywać tuż po miesiączce oraz minimum dwie doby po stosunku.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Julita SCHUDŁA… 65 kilogramów! Jak przechowywać MIĘSO I WĘDLINY? Koniecznie rozpakuj je z folii Kiedy wrócić do ćwiczeń po porodzie? Jest kilka ważnych zasad Niezwykłe włosy mieszkanki Indii Płukanie nie wystarczy. Jak EKOLOGICZNIE zmyć pestycydy z owoców i warzyw? Nieoceniona broń w walce z wieloma chorobami. Każda matka powinna o tym wiedzieć Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję Chorzy na raka w kontrowersyjnej kampanii Młodzi rodzice odetchną z ulgą? Te pieluchy są suche nawet 12 godzin! „Kochani rodzice, przyślijcie pieniądze”. Co zrobić, gdy dziecko wydało wszystko na wakacjach? Zakonnik uczy internautów, jak zrobić CROISSANTY Poświęciły pustelnicze życie dla... konfitur. Niezwykła historia polskich sióstr