To NAJCZĘSTSZY NOWOTWÓR u Polek. Wciąż zapominamy o ważnym badaniu

W Polsce umieralność na raka szyjki macicy należy do najwyższych w Europie.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Każdego roku choruje 3200 kobiet, z czego 1800 umiera. Wskaźniki umieralności należą do najwyższych w Europie. Tymczasem wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny, statystyki mówią o 99,9 proc. wyleczeń. Problemem jest jednak fakt, że choroba bardzo długo przebiega bezobjawowo, dodatkowo kobiety niechętnie wykonują badania, które pomogłyby wykryć chorobę. Jednym z najważniejszych jest cytologia.

Rekomendacja jest taka, aby pobierać cytologię raz na trzy lata. Można również prowadzić taki screening u pacjentek po 30. roku życia, aby równolegle z cytologią oznaczać obecność wirusa HPV w wymazie z szyjki macicy i wówczas takie badanie profilaktyczne można robić nawet raz na pięć lat – mówi dr n. med. Grzegorz Szewczyk.

Cytologię najlepiej wykonywać tuż po miesiączce oraz minimum dwie doby po stosunku.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jak żyć z KREDYTEM NA 30 LAT? Prosta HISZPAŃSKA PRZEKĄSKA z kilku ziemniaków, jajek i sera! To najgroźniejszy typ aut. Naraża kierowców na nowotwory Ostatni CZAS NA ODCZULENIE dla alergików. Zostało tylko kilka dni Urojone i destrukcyjne KOMPLEKSY MĘŻCZYZN Porcje posiłków ODMIERZAJ WŁASNĄ PIĘŚCIĄ. To najlepsze dla żołądka JEJ SYNOWIE są homoseksualistami Jedzenie SZYBKO PSUJE SIĘ w lodówce? Zmień sposób przechowywania PRAWIE POŁOWA CIĘŻARNYCH z niedoborem ważnego pierwiastka. To niebezpieczne dla dziecka Polska supermodelka robi karierę aktorską. MAŁGOSIA BELA zagra jedną z głównych ról! Nie chcą poświęcać się karierze i stawiają na pasje. POKOLENIE Y wkrótce zdominuje rynek pracy Polka nazywana "najszybszą babcią świata". Zdobyła Mont Blanc mając 68 lat Jeden z najmniej zdrowych świątecznych przysmaków. Co kryje się w BIAŁEJ KIEŁBASIE? Mniej odporni na ból, wrażliwi na słońce. Cała prawda o RUDOWŁOSYCH Pogrubiający nie dla wszystkich. Jaki TUSZ DO RZĘS wybrać? Edukacja seksualna coraz bardziej kontrowersyjna. "To zmusza dzieci do oglądania PORNOGRAFII" Czym zastąpić cukier, by NIE PRZYTYĆ po świętach? Prezydent NADAL POLUJE? Tłumaczy się z obietnicy danej wyborcom Program do sporządzania portretów przestępców stworzył IDEAŁ PIĘKNA DOMOWY MAJONEZ o obniżonej kaloryczności. Aż w dwóch wersjach! Prawdziwy rekordzista. Schudł 130 kg w 14 miesięcy! Jakie PIECZYWO jest najzdrowsze? Zobacz, jak to sprawdzić Przełomowe urządzenie w dziedzinie kosmetologii. SKANUJE TWARZ, by pomóc kobietom Większy stres i zaburzony metabolizm? Wszystko przez JEDEN Z POSIŁKÓW