RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików

Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje.

Od 1 września w szkołach nie wolno będzie sprzedawać produktów, których spożywanie może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje. W sklepikach szkolnych mają pojawić się produkty mleczne, m.in. jogurty i kefiry. Planowane jest także wprowadzenie automatów ze zdrowym jedzeniem, głównie jogurtami, sałatkami owocowymi, świeżymi sokami owocowymi i warzywnymi z krótkim terminem spożycia. W szkołach ma się także pojawić darmowa woda do picia.

Wszystko dzięki ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która reguluje dokładnie, jakie wartości odżywcze powinny zawierać produkty dostępne w szkolnych sklepikach, a także dotyczące dopuszczalnej ilości barwników oraz cukru i soli na 100 g. Zdaniem ekspertów ustawa ma jednak pewne braki.

Nie ma w niej ani słowa o zawartości tłuszczu w produktach. Niestety, absurdalnie dopuszcza ona sprzedaż np. gotowego solonego popcornu lub chrupek, co prawda kukurydzianych, ale smakowych, które nie są odpowiednią przekąską dla dzieci w szkole. Ustawa jest na pewno dobrym punktem wyjścia do tego, co możemy zrobić, aby zmienić asortyment w sklepikach. Jest niedoskonała, ale myślę, że można ją potraktować jako inspirację do dalszych zmian – mówi agencji informacyjnej Newseria Martyna Hnatyszyn, psycholog i psychodietetyk.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Większość osób nieprawidłowo ćwiczy brzuch. Jak zwiększyć efektywność "BRZUSZKÓW"? MATYLDA DAMIĘCKA uczy makijażu! Jej ciało i uroda zachwycają. Mistrzyni bikini fitness zdradza swoje patenty Kupują je na targu lub porywają. Tak Romowie ZDOBYWAJĄ SWOJE ŻONY Straciła OBIE NOGI. Mimo to zatańczyła na studniówce Jak szybko nauczyć się JĘZYKÓW OBCYCH? Szkolne metody są nieskuteczne Rosjanie nabijają się z AMERYKAŃSKIEJ GWIAZDKI. Przesadzili? Często są groźne dla zdrowia. Grillowane potrawy pełne toksycznych substancji Co piąte dziecko UDAJE DOROSŁEGO w sieci! Ma niewiele kalorii, pokrywa 120 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C Brzuch to twój kompleks? Ta metoda wzmocni nie tylko skórę, ale i mięśnie Seks bez tajemnic. Nastolatki i dziewictwo