RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików

Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje.

Od 1 września w szkołach nie wolno będzie sprzedawać produktów, których spożywanie może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje. W sklepikach szkolnych mają pojawić się produkty mleczne, m.in. jogurty i kefiry. Planowane jest także wprowadzenie automatów ze zdrowym jedzeniem, głównie jogurtami, sałatkami owocowymi, świeżymi sokami owocowymi i warzywnymi z krótkim terminem spożycia. W szkołach ma się także pojawić darmowa woda do picia.

Wszystko dzięki ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która reguluje dokładnie, jakie wartości odżywcze powinny zawierać produkty dostępne w szkolnych sklepikach, a także dotyczące dopuszczalnej ilości barwników oraz cukru i soli na 100 g. Zdaniem ekspertów ustawa ma jednak pewne braki.

Nie ma w niej ani słowa o zawartości tłuszczu w produktach. Niestety, absurdalnie dopuszcza ona sprzedaż np. gotowego solonego popcornu lub chrupek, co prawda kukurydzianych, ale smakowych, które nie są odpowiednią przekąską dla dzieci w szkole. Ustawa jest na pewno dobrym punktem wyjścia do tego, co możemy zrobić, aby zmienić asortyment w sklepikach. Jest niedoskonała, ale myślę, że można ją potraktować jako inspirację do dalszych zmian – mówi agencji informacyjnej Newseria Martyna Hnatyszyn, psycholog i psychodietetyk.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jego twarz to efekt operacji i kilkudziesięciu zabiegów. Tak wygląda "żywy Ken" Rozmiar ma znaczenie? Ten mężczyzna od lat boryka się ze swoją przypadłością Ta metoda WYPRZE ANTYBIOTYKOTERAPIĘ? Leczy ogromną ilość dolegliwości i chorób Najzdrowszy zamiennik mięsa? Zobacz, zanim włączysz go do diety Oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają leczenie RAKA. Zastąpią tradycyjną medycynę? Chipsy, frytki, burgery. Ulubione fast foody w zdrowszym wydaniu Niezwykłe zastosowanie kukurydzy. Może zmniejszyć efekt cieplarniany! Jeden napis podpowie, że OKULARY PRZECIWSŁONECZNE są bezpieczne Sexy bielizna dla katoliczek? "Trzeba podobać się duchowo i po ludzku" 5-latek z Polski podbija świat mody! Mniej odporni na ból, wrażliwi na słońce. Cała prawda o RUDOWŁOSYCH Tej wiosny modna będziesz dzięki... drukarce!