RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików

Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje.

Od 1 września w szkołach nie wolno będzie sprzedawać produktów, których spożywanie może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje. W sklepikach szkolnych mają pojawić się produkty mleczne, m.in. jogurty i kefiry. Planowane jest także wprowadzenie automatów ze zdrowym jedzeniem, głównie jogurtami, sałatkami owocowymi, świeżymi sokami owocowymi i warzywnymi z krótkim terminem spożycia. W szkołach ma się także pojawić darmowa woda do picia.

Wszystko dzięki ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która reguluje dokładnie, jakie wartości odżywcze powinny zawierać produkty dostępne w szkolnych sklepikach, a także dotyczące dopuszczalnej ilości barwników oraz cukru i soli na 100 g. Zdaniem ekspertów ustawa ma jednak pewne braki.

Nie ma w niej ani słowa o zawartości tłuszczu w produktach. Niestety, absurdalnie dopuszcza ona sprzedaż np. gotowego solonego popcornu lub chrupek, co prawda kukurydzianych, ale smakowych, które nie są odpowiednią przekąską dla dzieci w szkole. Ustawa jest na pewno dobrym punktem wyjścia do tego, co możemy zrobić, aby zmienić asortyment w sklepikach. Jest niedoskonała, ale myślę, że można ją potraktować jako inspirację do dalszych zmian – mówi agencji informacyjnej Newseria Martyna Hnatyszyn, psycholog i psychodietetyk.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Choroby mózgu coraz większym problemem. CO TRZECI POLAK zagrożony Takie zachowanie to już MOBBING. Nie pozwól na to pracodawcy Masz BOLESNE MIESIĄCZKI? To może być objaw groźnej choroby Polacy NARZEKAJĄ NA RZĄD i władzę! Na ten wstydliwy problem cierpi ponad 4 mln osób. W tym coraz więcej młodych Ukrywanie samotności czy potrzeba niezależności? SINGLE coraz popularniejsi Jak POLSKIE GWIAZDY poprawiają urodę? Oto najczęstsze zabiegi Polki wciąż za mało wiedzą o ANTYKONCEPCJI! Domowe sposoby na ból zęba? Nie potrzebujesz ŚRODKÓW PRZECIWBÓLOWYCH Mucha znów powiedziała za dużo. Robi to celowo? Oczyszczają organizm, odchudzają. PRZYPRAWY, których nie może zabraknąć w kuchni Majewski do szefa Polsatu: "SŁONECZKO.." O co tak prosił?