RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików

Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje.

Od 1 września w szkołach nie wolno będzie sprzedawać produktów, których spożywanie może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. Ze szkolnych sklepików zniknąć mają chipsy, batony i słodkie napoje. W sklepikach szkolnych mają pojawić się produkty mleczne, m.in. jogurty i kefiry. Planowane jest także wprowadzenie automatów ze zdrowym jedzeniem, głównie jogurtami, sałatkami owocowymi, świeżymi sokami owocowymi i warzywnymi z krótkim terminem spożycia. W szkołach ma się także pojawić darmowa woda do picia.

Wszystko dzięki ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która reguluje dokładnie, jakie wartości odżywcze powinny zawierać produkty dostępne w szkolnych sklepikach, a także dotyczące dopuszczalnej ilości barwników oraz cukru i soli na 100 g. Zdaniem ekspertów ustawa ma jednak pewne braki.

Nie ma w niej ani słowa o zawartości tłuszczu w produktach. Niestety, absurdalnie dopuszcza ona sprzedaż np. gotowego solonego popcornu lub chrupek, co prawda kukurydzianych, ale smakowych, które nie są odpowiednią przekąską dla dzieci w szkole. Ustawa jest na pewno dobrym punktem wyjścia do tego, co możemy zrobić, aby zmienić asortyment w sklepikach. Jest niedoskonała, ale myślę, że można ją potraktować jako inspirację do dalszych zmian – mówi agencji informacyjnej Newseria Martyna Hnatyszyn, psycholog i psychodietetyk.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Zajęcia z EWĄ CHODAKOWSKĄ zamiast lekcji WF-u ANNA LEWANDOWSKA pokazuje, jak ćwiczyć w ciąży! Uważaj na PASOŻYTY. Twoje dziecko może być nosicielem Polka nazywana "najszybszą babcią świata". Zdobyła Mont Blanc mając 68 lat Cierpi na nią ok. 230 tys. Polaków. Naukowcy wreszcie wiedzą, jak ją leczyć W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą Nastolatka ZABIJA ZWIERZĘTA i chwali się tym na Facebooku Dolegliwość, która odbiera radość z seksu. Problem zgłasza ogromna liczba kobiet Jesteś typem samotnika? Twój MÓZG STARZEJE SIĘ szybciej Jak suszyć mokre włosy? One wiedzą to NAJLEPIEJ! Jak Polacy uczczą DZIEŃ KOBIET? Prawie połowa nie zamierza świętować Zapomniana metoda wraca do łask. Wszystko o leczeniu PIJAWKAMI