10 sposobów na lepszą koncentrację

10. Zadbaj o odpowiednią ilość snuSen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu za dnia. Co więcej, podczas snu regenerują się układy: immunologiczny, nerwowy oraz mięśniowy. Warto również wiedzieć, że niedostateczna ilość snu w ciągu nocy może znacząco zaburzyć koncentrację. Z tego względu warto zadbać o co najmniej 7-8 godzin snu na dobę.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Zadbaj o odpowiednią ilość snu
Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu za dnia. Co więcej, podczas snu regenerują się układy: immunologiczny, nerwowy oraz mięśniowy. Warto również wiedzieć, że niedostateczna ilość snu w ciągu nocy może znacząco zaburzyć koncentrację. Z tego względu warto zadbać o co najmniej 7-8 godzin snu na dobę.

9. Ćwicz koncentrację
W ciągu całego dnia przez umysł przelatuje nam niezliczona ilość myśli, a to z kolei znacząco zaburza koncentrację. Warto regularnie ćwiczyć koncentrację i poświęcić każdego dnia ok. 10 minut na wyciszenie się i wyrzucenie wszystkich niepotrzebnych myśli z głowy. W tym czasie należy tylko i wyłącznie myśleć o dokładności wykonania tego zadania.

8. Skup się na jednej czynnościBardzo często zamiast skoncentrować się na jednej czynności, niepotrzebnie skupiamy uwagę na innych, dodatkowych działaniach. To z kolei sprawia, że każdemu z nich poświęcamy jedynie 30% uwagi.
Zdjęcie autorstwa MC Quinn / CC BY

8. Skup się na jednej czynności
Bardzo często zamiast skoncentrować się na jednej czynności, niepotrzebnie skupiamy uwagę na innych, dodatkowych działaniach. To z kolei sprawia, że każdemu z nich poświęcamy jedynie 30% uwagi.

7. Bądź aktywna fizycznieRegularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na codzienną pracę mózgu. Pozytywnym skutkiem jej działania jest poprawa krążenia krwi w organizmie, a tym samym wzrost transportu tlenu do mózgu. To z kolei usprawnia proces zapamiętywania i koncentracji.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPicture / CC BY

7. Bądź aktywna fizycznie
Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na codzienną pracę mózgu. Pozytywnym skutkiem jej działania jest poprawa krążenia krwi w organizmie, a tym samym wzrost transportu tlenu do mózgu. To z kolei usprawnia proces zapamiętywania i koncentracji.

6. Unikaj podjadania między posiłkamiCzynności takie jak czytanie książki czy nauka przed ważnym egzaminem mogą zostać zakłócone w sytuacji, gdy bez przerwy podjadamy między posiłkami. Dzieje się tak, ponieważ nieregularne odżywianie się prowadzi do gwałtownych skoków i spadków poziomu glukozy we krwi. To z kolei może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, pamięć oraz koncentrację.
Zdjęcie autorstwa sharonang / CC BY

6. Unikaj podjadania między posiłkami
Czynności takie jak czytanie książki czy nauka przed ważnym egzaminem mogą zostać zakłócone w sytuacji, gdy bez przerwy podjadamy między posiłkami. Dzieje się tak, ponieważ nieregularne odżywianie się prowadzi do gwałtownych skoków i spadków poziomu glukozy we krwi. To z kolei może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, pamięć oraz koncentrację.

5. Jedz produkty bogate w omega-3Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega-3 usprawniają przewodnictwo nerwowe w mózgu, a tym samym korzystnie wpływają na zjawisko koncentracji. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, aby w codziennej diecie znalazły się produkty takie jak: tłuste ryby, orzechy, awokado, oliwa czy olej rzepakowy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPicture / CC BY

5. Jedz produkty bogate w omega-3
Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega-3 usprawniają przewodnictwo nerwowe w mózgu, a tym samym korzystnie wpływają na zjawisko koncentracji. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, aby w codziennej diecie znalazły się produkty takie jak: tłuste ryby, orzechy, awokado, oliwa czy olej rzepakowy.

4. Stosuj suplementy diety zawierające witaminy z grupy BBadania naukowe potwierdziły, że niedobór witamin z grupy B obniża poziom funkcjonowania mózgu, a tym samym może powodować zaburzenia koncentracji czy pamięci. Z tego względu warto regularnie przyjmować suplementy diety zawierające w składzie tę substancję albo spożywać żywność ją zawierającą, tj. ziemniaki, wątróbkę, pestki dyni czy słonecznika.
Zdjęcie autorstwa Brian Jackson / CC BY

4. Stosuj suplementy diety zawierajÄ…ce witaminy z grupy B
Badania naukowe potwierdziły, że niedobór witamin z grupy B obniża poziom funkcjonowania mózgu, a tym samym może powodować zaburzenia koncentracji czy pamięci. Z tego względu warto regularnie przyjmować suplementy diety zawierające w składzie tę substancję albo spożywać żywność ją zawierającą, tj. ziemniaki, wątróbkę, pestki dyni czy słonecznika.

3. OdpocznijNie ma takiej możliwości, aby przez długi czas w 100% skupić uwagę na jednej czynności. To ogromny wysiłek dla mózgu, który dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje regularnych przerw. Mniej więcej co 1 godzinę konieczny jest odpoczynek zarówno dla ciała, jak i umysłu.
Zdjęcie autorstwa Ktoine / CC BY

3. Odpocznij
Nie ma takiej możliwości, aby przez długi czas w 100% skupić uwagę na jednej czynności. To ogromny wysiłek dla mózgu, który dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje regularnych przerw. Mniej więcej co 1 godzinę konieczny jest odpoczynek zarówno dla ciała, jak i umysłu.

2. Stymuluj pracę mózguRegularna stymulacja pracy mózgu może usprawnić jego codzienne funkcjonowanie – w tym zdolność koncentracji. Zamiast oglądać seriale czy filmy w telewizji, warto rozwiązać krzyżówkę, sudoku albo poświęcić ten czas na ułożenie puzzli.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Stymuluj pracę mózgu
Regularna stymulacja pracy mózgu może usprawnić jego codzienne funkcjonowanie – w tym zdolność koncentracji. Zamiast oglądać seriale czy filmy w telewizji, warto rozwiązać krzyżówkę, sudoku albo poświęcić ten czas na ułożenie puzzli.

1. Jedz orzechyOrzechy zawierają w sobie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu składniki odżywcze, tj. kwasy omega-3, minerały oraz witaminy. Ich regularne spożywanie zwiększa wydajność umysłu oraz zdolność do zapamiętywania czy koncentracji.
Zdjęcie autorstwa Iain Buchanan / CC BY

1. Jedz orzechy
Orzechy zawierają w sobie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu składniki odżywcze, tj. kwasy omega-3, minerały oraz witaminy. Ich regularne spożywanie zwiększa wydajność umysłu oraz zdolność do zapamiętywania czy koncentracji.

Podziel siÄ™:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jak poradzić sobie z łupieżem? Niebezpieczne upały Co na dobry początek dnia? Jak zapobiec chrapaniu? Jedzenie, które zwalczy wiosenna alergię Co oznacza zdrowy styl życia Jedzenie, które da ci do myślenia! Jak się pozbyć kurzajki na stopie? Domowe leczenie i profilaktyka walki z nieestetycznymi brodawkami Sprawdź, jak schudnąć z ud? Na ratunek opalonej skórze Co to jest terapia manualna? Sauna – jak z niej korzystać?