Częsty seks poprawia płodność
DANUTA CAPIGA • dawno temuMimo iż problem niepłodności męskiej jest stosunkowo rzadko poruszany, statystyki wykazują, że trudności mężczyzn z poczęciem dziecka są niemal tak częste jak problemy kobiet z zajściem w ciążę.
Mimo iż problem niepłodności męskiej jest stosunkowo rzadko poruszany, statystyki wykazują, że trudności mężczyzn z poczęciem dziecka są niemal tak częste jak problemy kobiet z zajściem w ciążę.
Jeszcze nie tak dawno straszono, że częsty seks osłabia plemniki, tymczasem jest na odwrót – im rzadziej uprawiany seks, tym gorsza jest jakość nasienia.
Przyczyną trudności z poczęciem dziecka w przypadku mężczyzn są najczęściej obniżone parametry nasienia, a zwłaszcza zbyt mała liczba plemników. Bierze się to z niedożywienia lub złego odżywiania prowadzącego do otyłości, ze stresu, z braku ruchu, z powodu używek, chorób zapalnych dróg wprowadzających nasienie, wad wrodzonych, a także chorób onkologicznych i genetycznych. Udowodniono, że jeśli mężczyzna będzie uprawiał seks nie rzadziej, niż co dwa, trzy dni, jego jakość plemników nie będzie obniżona, a to wspomoże zapłodnienie.
— Im bardziej stronimy od seksu podczas starań o dziecko, tym trudniej o jego poczęcie. Jeśli okres pomiędzy kolejnymi wytryskami jest zbyt długi, to wyprodukowane przez mężczyznę plemniki mają znacznie słabsze parametry, a szansa na dziecko maleje. Plemniki starzeją się, gorzej wyglądają, ich główki są zniekształcone, witki nie pracują na pełnych obrotach, męskie komórki tracą wigor i nie potrafią płynąć prosto do celu, którym jest czekająca na nich w jajowodzie komórka jajowa. – mówi dr n. biol. Wojciech Sierka z laboratorium Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum w Katowicach.
Im dłużej sperma pozostaje w jądrach, tym bardziej psuje się jakość nasienia i dochodzi do zmian DNA.
Co jeszcze sprawia, że jakość nasienia spada?
Jedną z przyczyn jest stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny występujący w komórkach żywego organizmu to efekt zaburzonej równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami a utleniaczami. Proces ten prowadzi do zaburzenia gospodarki kwasowej organizmu, co powoduje szybsze starzenie się, a efektem może być wzrost częstości uszkodzeń DNA w plemnikach. Źródłem stresu oksydacyjnego jest zanieczyszczone środowisko, infekcje, toksyny pochodzące z przyjmowanego pokarmu i używek, życie w stresie, nadmierny wysiłek fizyczny.
Jakość plemników obniża także dieta, jaką stosujemy. Ważne żeby była bogata w witaminy B, C, E, kwas foliowy, cynk, selen.
Dla wielu mężczyzn zgłoszenie się do lekarza i zbadanie choć raz swoich plemników, to duży problem. A jest to konieczność przy kłopotach z poczęciem dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze