Dobre rady na sprawny kręgosłup
DANUTA CAPIGA • dawno temuKręgosłup jest podporą całego ciała i to od jego kondycji w dużej mierze zależy nasza sprawność. Bóle pleców to plaga współczesnych społeczeństw. Dotykają wszystkich bez względu na wiek. Mogą być wynikiem poważnych schorzeń, z reguły jednak są rezultatem zaniedbań.
Kręgosłup jest podporą całego ciała i to od jego kondycji w dużej mierze zależy nasza sprawność. Bóle pleców to plaga współczesnych społeczeństw. Dotykają wszystkich bez względu na wiek. Mogą być wynikiem poważnych schorzeń, z reguły jednak są rezultatem zaniedbań.
Większą część dnia spędzamy w pracy, w szkole, na uczelni w pozycji siedzącej. Nieodpowiednia postawa podczas siedzenia sprzyja schorzeniom kręgosłupa. Prawidłowa postawa ciała to podniesiona głowa, w równej linii z biodrami, wciągnięty brzuch i klatka piersiowa skierowana do przodu. Dla kręgosłupa ważne są silne mięśnie pośladków i brzucha. Prostym ćwiczeniem jest napinanie i rozluźnianie tych mięśni. Można je wykonywać kilka razy dziennie. Umiarkowana i systematyczna aktywność fizyczna wzmocni kondycję całego organizmu i kręgosłupa, by był silny i stabilny.
Długie stanie w jednej pozycji jest niekorzystne dla naszego kręgosłupa. Aby mu pomóc, wystarczy zmienić obciążenie, przenosząc ciężar z nogi na nogę. Praca siedząca, w jednej pozycji, wymaga przerwy na rozprostowanie i wyciągnięcie pleców. Istotne też jest wygodne łóżko, które będzie oparciem dla kręgosłupa i dopasuje się do jego kształtu.
Bardzo niekorzystne też jest dźwiganie. Należy pamiętać, by ciężar rozmieszczać na dwóch rękach, nosić plecak zamiast torby na ramię, a przy podnoszeniu z podłogi uginać kolana, by nie przeciążyć odcinka lędźwiowego, co może skończyć się wypadnięciem dysku.
Również dieta ma związek ze zdrowym kręgosłupem. Prawidłowe odżywianie pozwala uniknąć nadwagi. Każdy zbędny kilogram obciąża niepotrzebnie kręgosłup.
Nie bez znaczenia jest również stres. W wyniku nadmiernego stresu nieświadomie napinane są mięśnie szyi, karku, dolnej partii pleców, a to powoduje bóle.
W przypadku problemów kręgosłupowych aktywność fizyczna ma działanie profilaktyczno – terapeutyczne, zapobiega dolegliwościom i przynosi ulgę zmęczonym plecom. Kiedy bóle kręgosłupa są tak silne, że nasze wspomaganie nie pomaga, należy skonsultować się ze specjalistą.
Jednym ze sposobów na zlikwidowanie uciążliwego bólu jest ostrzykiwanie stawów i korzeni nerwowych.
— Zabieg przeprowadza się pod kontrolą aparatu RTG z możliwością podglądu na żywo, w ten sposób lokalizuje się potencjalne miejsce powstawania bólu, wprowadza się w nie igłę i podaje mieszaninę środka znieczulającego oraz leku o działaniu i przeciwzapalnym, i przeciwobrzękowym. Podanie leku przeciwzapalnego na długi czas zmniejsza dolegliwości bólowe – mówi Marcin Grześkowiak, fizjoterapeuta z poznańskiej Kliniki Promienistej.
Zachowanie zdrowia naszych pleców nie jest wcale trudne, wymaga jedynie cierpliwości, determinacji i zapamiętania kilku podstawowych zasad.
Źródło: informacja prasowa Magdalena Jankowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze