Rodzice: nie należy zabierać 6-latkom dzieciństwa!
JADWIGA OLCZAK • dawno temuWyniki najnowszego ogólnopolskiego badania* potwierdzają, że aż 74% rodziców jest przeciwna wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich. 20% rodziców popiera reformę, natomiast 6% badanych nie ma zdania. A wy jakie macie zdanie?
Wyniki najnowszego ogólnopolskiego badania* potwierdzają, że aż 74% rodziców jest przeciwna wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich. 20% rodziców popiera reformę, natomiast 6% badanych nie ma zdania. W anonimowym badaniu wzięło udział 13 055 rodziców dzieci do 10. roku życia.
Reforma Ministerstwa Edukacji Narodowej polegająca na obniżeniu wieku szkolnego do 6. roku życia budzi wiele kontrowersji. Wiekszość rodziców nie popiera jej ze względu na chęć przedłużenia dzieciństwa (32%), nieprzygotowanie szkół (30%) oraz niedojrzałość emocjonalną 6-latków (28% odpowiedzi rodziców). Poza tym, zdaniem 6% badanych rodzice chcieliby mieć możliwość wyboru. Zaledwie 4% ankietowanych uważa, że obecny system jest dobry i nie należy go zmieniać.
Zwolennicy reformy oświaty przekonują jednak, że dzieci szybko uczą się (64%), poza tym w tym wieku są wystarczająco rozwinięte, aby podjąć wcześniejszą naukę (11%), a program szkolny jest dostosowany do nich (8%). Zdaniem 7% rodziców dzieci nudzą się w przedszkolu i marnują czas.
Argumenty MEN nie przekonują zainteresowanych. Powołanie się na pozytywne efekty wcześniejszego obowiązku szkolnego w innych krajach rozwiniętych przekonało 3% rodziców. Kolejnym z podawanych przez MEN powodów nauki 6-latków w szkole jest wykorzystanie najlepszego okresu w rozwoju dziecka. Jednak 73% rodziców uważa, że rozpoczęcie edukacji w wieku 6 lat nie wpływa na lepszy rozwój.
Poza tym zdaniem 88% badanych polskie szkoły nie są przygotowane do przyjęcia 6-latków.
A wy jakie macie zdanie? Komentujcie!
* badanie Streetcom Polska przeprowadzone w czerwcu 2013 roku na zlecenie serwisu baby-shower
Źródło: informacja prasowa Katarzyna Pawłowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze