Mieszkanie z rodzicami
KAROLINA • dawno temuW życiu każdego z nas dochodzi do momentu, w którym przychodzi nam rozpocząć dorosłe życie. Granica dorastania może się jednak przesuwać w zależności od indywidualnych cech osobowości czy naszej sytuacji życiowej. Najbardziej charakterystycznym i przełomowym czasem jest opuszczenie rodzinnego domu i rozpoczęcie samodzielnego życia. Jednak wcale nie tak rzadko zdarza się, że nie możemy mieszkać sami i pozostajemy albo wracamy do domu rodziców. Sytuacja taka nie jest łatwa dla obu stron. Jednak ustalenie pewnych zasad i włożenie wysiłku w kreowanie poprawnych relacji z rodzicami jest sposobem na to, by wspólne mieszkanie nie było koszmarem i przynosiło wiele radości. Wcale nie jest to takie trudne. Jednak aby spróbować zrozumieć istotę problemu, należy przeanalizować go już u podstaw. Poniższy artykuł poświęcony jest nie tylko wspólnemu mieszkaniu z rodzicami, lecz również sposobom na kształtowanie relacji z nimi.
Relacje z rodzicami
Relacje między rodzicami a dziećmimogą mieć bardzo różny charakter. Co więcej, wraz z biegiem czasu ulegają one częstokroć radykalnym zmianom. Na początku to rodzice kreują nasze wzajemne stosunki, choć zdarza się, że stają się oni bezsilni wobec swoich pociech. Problem pojawia się, gdy nie są one chociażby poprawne. I tak możemy mieć do czynienia z alkoholizmem, przemocą w domu bądź rodzicamitoksycznymi albo nadopiekuńczymi. W odniesieniu do tych problemów, nawet wówczas gdy dojrzejemy do podjęcia próby ich rozwiązania, może okazać się, że nie będzie to łatwe. Poza tym relacje z rodzicami mogą opierać się na partnerstwie, z czym mamy do czynienia głównie wówczas, gdy jesteśmy już dorośli. Z drugiej strony inne modele mówią o wzajemnym szacunku i trwaniu przy rolach rodzice-dzieci. Rodzinny dommoże być zatem zarówno podporą i ukojeniem, jak i źródłem problemów. Z tego też względu wspólne mieszkanie dla jednych to coś zupełnie naturalnego, dla innych natomiast poważne wyzwanie.
Mieszkać z rodzicami
Konieczność zamieszkania z rodzicami może być związana z różnymi sytuacjami. Na drodze do posiadania własnego wymarzonego mieszkania stać mogą problemy finansowe, zwłaszcza gdy ktoś jest singlem posiadającym średniej wysokości zarobki. Inną przyczyną skłaniającą nas do mieszkania razem z rodzicami jest wygoda albo choroba którejś ze stron. Żeby wspólne przebywanie wyszło nam na dobre, już na początku trzeba ustalić pewne zasady. Ważne jest, by nie były one narzucone przez żadną ze stron i poddane negocjacjom. Istotne jest również wzajemne poszanowanie prywatności, która staje się obiektem licznych sporów. Znacznie lepiej jest także każdy powstały konflikt rozwiązywać już na samym początku. Szczera rozmowa i wzajemne zrozumienie są tutaj kluczem do uzyskania porozumienia. Warto zwrócić uwagę na zalety wspólnego mieszkania. W każdej chwili mamy możliwość odnalezienia oparcia i pocieszenia w trudnych sytuacjach. Nasze stosunki budowane na zaufaniu i szacunku mogą przybrać zupełnie nowy, lepszy wymiar. Poza tym, poznając lepiej swoich rodziców, po trochu poznajemy również siebie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze