Młodym Polakom brakuje na własne mieszkania. Mieszkają z rodzicami
DANUTA CAPIGA • dawno temuMimo osiągnięcia dorosłości ponad połowa Polaków od 18 do 35 roku życia wciąż mieszka z rodzicami. Jeżeli nie stać ich na zakup mieszkania, czekają w domu rodziców, aż się dorobią. Wysokie ceny nieruchomości i niskie zarobki sprawiają, że często trwa to bardzo długo. Wiąże się z uzyskaniem comiesięcznych dochodów, a więc znalezienia stałego zatrudnienia, najlepiej stabilnego w ramach umowy o pracę. Ci, którzy nie otrzymują swego wymarzonego mieszkania w spadku lub nie dostają dużego wsparcia finansowego od rodziców na własne M, raczej nie mogą liczyć na mieszkanie.
Rozwiązaniem jest kupno na kredyt, ale to wcale nie jest takie łatwe, gdyż trzeba posiadać zdolność kredytową. Łatwiej jest wynająć mieszkanie, ale nie jest to rozwiązanie popularne. Ceny najmu mieszkań w Polsce są stosunkowo wysokie w porównaniu z przeciętnymi zarobkami. Wynajem mieszkań w Polsce wciąż traktuje się jako stan przejściowy na drodze do kupna własnego lokum.
Własne mieszkanie to wciąż marzenie młodych ludzi. Wymagają oni od państwa i instytucji finansowych kredytujących zakup pewnych udogodnień.
Od stycznia 2014 roku można się ubiegać o dofinansowanie wkładu własnego w ramach rządowego programu „ Mieszkanie dla młodych”. Pomoc państwa dotyczy wyłącznie mieszkań z rynku pierwotnego i obejmuje osoby, które po raz pierwszy nabywają nieruchomość i jedno z nich nie przekracza 35 roku życia.
— Na polskim rynku pojawiają się coraz atrakcyjniejsze formy finansowania dla młodych nabywców mieszkań. Jest to niewątpliwie czynnik, który sprzyja podjęciu tej decyzji. Program dla młodych, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polaków, wymaga jeszcze dopracowania, ulepszenia – podkreśla Jakub Zagórski dyrektor ds. marketingu i komunikacji.
Na rynku deweloperskim obecnych jest wiele przedsiębiorstw realizujących inwestycje. Ale jak w gąszczu firm deweloperskich wybrać taką, której można zaufać. Polacy coraz częściej ufają stabilnym spółkom, które budują ze środków własnych, a nie finansują projekt kredytem.
Niezbyt dynamiczny przyrost liczby mieszkań, brak pracy i niskie zarobki mają swoje przykre konsekwencje nie tylko w postaci frustracji młodych ludzi, ale również szkodzą demografii. Mało kto poważnie myśli o założeniu rodziny, kiedy mieszka kątem u rodziców.
Źródło: NewseriaLifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze