Co może dać dziecku i rodzicom terapia psychologiczna?
DANUTA CAPIGA • dawno temuKażde dziecko te młodsze i te starsze miewa swoje trudności i problemy. To najzupełniej normalne. Ale są problemy, z którymi same sobie nie poradzi. Dlatego dorośli muszą być dobrymi obserwatorami swoich pociech i wiedzieć, kiedy potrzebują pomocy.
Każde dziecko te młodsze i te starsze miewa swoje trudności i problemy. To najzupełniej normalne. Ale są problemy, z którymi same sobie nie poradzi. Dlatego dorośli muszą być dobrymi obserwatorami swoich pociech i wiedzieć, kiedy potrzebują pomocy.
Gdy dziecko ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, trudności w relacjach z rodzicami i opiekunami, ma konflikty z nauczycielami, cierpi emocjonalnie, jest przytłoczone, smutne, rozdrażnione, miewa koszmary nocne, moczy się, w takich przypadkach zaleca się profesjonalną pomoc. Zachowania takie są wyrazem zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu i wskazują na konieczność terapii psychologicznej.
— W większości przypadków dzieci trafiają na terapię z polecenia nauczyciela w szkole lub przedszkolu. Bardzo często też rodzice są wystarczająco uważni i sami dostrzegają trudności u dzieci – mówi Maria Staszczuk – Krystew psycholog dziecięcy i prezes fundacji My Mind Polska.
Czy przeciętny rodzić ma opory, by konsultować z lekarzem medycyny problemy swojego dziecka? Większość wie, że taka medyczna konsultacja jest świadectwem troski i dobrego rodzicielstwa. Ci, którzy tego nie robią, zaniedbują w pewien sposób dziecko. Rodzice reagują w różny sposób na myśl o tym, że ich dziecko może wymagać terapii psychologicznej. Niektórzy czują się winni i siebie obwiniają za problemy dziecka, inni są niepewni czy taka pomoc jest potrzebna. Często rodzice inaczej postrzegają swoje dziecko, gdyż w domu zachowuje się nie tak samo jak w przedszkolu czy szkole.
W procesie terapii powinni być zaangażowani rodzice, gdyż posiadają cenne informacje o rozwoju, zachowaniu i relacjach dziecka. Im bardziej wszechstronnie problem zostanie zbadany, tym łatwiej będzie sobie z nim poradzić.
Terapia zapewnia dziecku możliwość zidentyfikowania, przedyskutowania i zrozumienia problemów oraz zdobycie umiejętności w radzeniu sobie z nimi.
Psychoterapia jest też okazją do rozwiania niepokojów rodziców, poznania potrzeb swojego dziecka. Ważne, by zdać sobie sprawę, że dziecięce trudności nie poddane w porę leczeniu, mogą się z czasem rozwinąć, stać znacznie poważniejszymi i długotrwałymi problemami.
Źródło: Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze