Jak rzucić palenie?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCiągłe postanowienia, kolejne próby, brak silnej woli i fiasko. Mimo wiedzy o negatywnym wpływie nikotyny, potrzeba sięgnięcia po kolejnego papierosa jest silniejsza i niestety wielu ludzi ulega tej pokusie. Co zrobić, aby pokonać wroga, jakim jest nałóg palenia papierosów?
Papierosy są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka. W wyniku chorób wywołanych paleniem umiera rocznie około 5,5 mln ludzi na całym świecie. Śmiertelne żniwo zbiera rak płuc, zawał serca, udar, cukrzyca oraz wiele innych chorób spowodowanych niszczącym nałogiem. Rzucenie palenia jest bardzo trudne, porównywalne do uzależnienia od kokainy czy heroiny.
Co zyskujemy, rezygnując z tytoniu?
Już po 8 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa poziom trującego tlenku węgla we krwi zmniejsza się, osiągając właściwy poziom. Po pierwszej dobie ryzyko zawału serca zaczyna spadać. W ciągu roku poprawia się krążenie, zmysły węchu i smaku stają się bardziej wyostrzone, płuca nie są już tak podatne na infekcje, a kaszel przestaje dokuczać. Po upływie roku możliwość zachorowania na serce zmniejsza się o połowę, a po 4 latach zawał serca zagraża już w takim samym stopniu jak osobie niepalącej. Gdy minie 10 lat, spada także zagrożenie zachorowania na raka płuc, nowotwory jamy ustnej, krtani, tchawicy, przełyku, nerek oraz pęcherza.
Sposoby walki z nałogiem
Jeżeli decydujesz się na rzucenie palenia, warto skorzystać z pomocy innych, gdyż bardzo trudno jest wytrwać w swoim postanowieniu. Większość ludzi nie wytrzymuje bez papierosa i sięga po niego ponownie po 2, 3 dniach. W tym czasie bardzo ważne jest nie tylko wsparcie najbliższych, ale i fachowa pomóc. Możesz więc wybrać się do lekarza, do psychologa oraz specjalisty od akupunktury, reiki, fitoaromaterapeuty. Pomocna okazać się może także grupa wsparcia albo przyjaciel, który również, jak ty, rzuca palenie. Zdaniem naukowców terapia grupowa dwukrotnie zwiększa szansę na sukces w porównaniu z osobami, które samodzielnie zrywały z nałogiem. Skorzystanie z telefonu zaufania czy for internetowych również ułatwia zmaganie się z trudnościami.
Inne dostępne możliwości to stosowanie gum, plastrów czy inhalatorów, które stanowią zastępczą terapię nikotynową. Jeżeli zastosujesz odpowiednie dla siebie dawki, twoje szanse na rzucenie palenia wzrosną. Z badań wynika, że plastry zwiększają szansę o około 7%, gumy oraz inhalatory o 8%, a aerozole aż o 12–16%.
Czasem warto połączyć ze sobą różne możliwości, zarówno w przypadku środków uwalniających nikotynę do krwiobiegu, jak i stosowanych terapii.
Jeżeli mimo podjętych prób wciąż trudno obyć ci się bez papierosa, planuj swój dzień tak, aby kalendarz był zapełniony. Najlepiej, aby wykonywać różne czynności w czasie, gdy najczęściej sięgałaś po papierosa. To pozwoli trochę zapomnieć o złym nawyku. Poza tym wskazane są ćwiczenia fizyczne, które nie tylko pomogą ci zerwać z nałogiem, ale ochronią cię przed przybraniem zbyt wielu kilogramów. Może to być ulubiony sport czy energetyczna bądź łagodna gimnastyka.
Bardzo ważna w tym ciężkim okresie jest odpowiednia motywacja. Pomyśl sobie o swoim zdrowiu, odpowiedzialności za zdrowie rodziny, a także o zaoszczędzonych pieniądzach, które codziennie szły z dymem.
Pamiętaj, że ochotę na palenie zwiększają tłuszcze zwierzęce, smażone dania, masło, przyprawy oraz napoje alkoholowe, dlatego staraj się ich unikać.
Przy każdej chęci zapalenia papierosa pomocne może być żucie 2 liści świeżego tymianku. Inna możliwość to picie herbatki z lipy lub 10-procentowej nalewki z lipy srebrnej (20–30 kropli rano, do obiadu i przed snem), które skuteczne będą w łagodzeniu stanów napięcia i niepokoju.
Gdy silna wola nie wystarcza, pomyśl o skorzystaniu z różnych form pomocy. Pamiętaj, że razem jest łatwiej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze