"Ekspiacja", Marcin Wolski
MAGDA GŁAZ • dawno temuAkcja “Ekspiacji” rozrywa się współcześnie, konkretnie w 2001 roku, lecz jest konsekwencją wydarzeń, które miały miejsce wiele lat temu, w czasach PRL-u, kiedy w Polsce i innych krajach-satelitach Związku Radzieckiego życie społeczno-polityczne było kontrolowane przez krajowe służby specjalne i agentów sowieckich. Bohater, jak to w powieści sensacyjnej bywa, jest silny, wysportowany, opanował doskonale wschodnie sztuki walki, a do tego jest przystojny, jednak pisarz, trochę przewrotnie, przyodziewa go w sutannę księdza katolickiego.
Marcin Wolski jest dziennikarzem, autorem audycji radiowych i telewizyjnych, twórcą kabaretowym oraz pisarzem – autorem przeszło trzydziestu powieści, którymi zasłużył sobie na miano mistrza polskiej political fiction. Najnowsza “Ekspiacja” jest drugą, po powieści “Alterland”, wydaną przez wydawnictwo WAB w serii z zegarkiem książką Wolskiego.
Akcja “Ekspiacji” umiejscowiona jest we współczesności, konkretnie w 2001 roku, lecz jest konsekwencją wydarzeń, które miały miejsce wiele lat temu, w czasach PRL-u, kiedy w Polsce i innych krajach-satelitach Związku Radzieckiego życie społeczno-polityczne było kontrolowane przez krajowe służby specjalne i agentów sowieckich. Bohater, jak to w powieści sensacyjnej bywa, jest silny, wysportowany, opanował doskonale wschodnie sztuki walki, a do tego jest przystojny, jednak pisarz, trochę przewrotnie, przyodziewa go w sutannę księdza katolickiego. Młody wikariusz Paweł Sulewski marzy, aby nieść zbłąkanym owieczkom słowo boże, krzewić wiarę wśród tych, co zwątpili i pracować z młodzieżą, jednak jego zapał wystawiony został na ciężką próbę, jako że otrzymał przydział do małej parafii na przedmieściach Warszawy, do której należą w większości ludzie bezdzietni oraz religijne staruszki, których nawracać nie trzeba. Pewnego dnia wszystko się odmienia, gdy w kościele zjawia się tajemniczy zbieg z hospicjum i przekazuje młodemu wikaremu informację o dysku CD, zawierającym wiedzę o wszystkich tajemnicach PRL-u i jego spadkobiercach, a także dane mogące zachwiać ościennym imperium. Ksiądz wchodzi więc w posiadanie “haków” na tych, którzy byli u szczytu władzy w poprzedniej epoce ustrojowe oraz tych, którzy dziś rządzą, ludzi z rad nadzorczych. Początkowo nie wierzy w opowieść mężczyzny, przedstawiającego się jako "pamiętacz", kiedy jednak zamordowany zostaje jego proboszcz, a o popełnienie zbrodni oskarżony zostaje on sam, przystępuje do rozgrywki. W niebezpiecznej misji towarzyszyć mu będzie uratowana z rąk satanistów piękna Dominika, zbuntowana, inteligentna i prowokująca licealistka. Pomiędzy nimi stopniowo rozkwita uczucie, przed którym duchowny usilnie się broni, a które dodaje pikanterii całej awanturze…
„Ekspiacja” to przede wszystkim powieść z gatunku political fiction, w której, zgodnie z konwencją, toczy się walka między dobrem a złem, między tymi, którzy chcą dojść do prawdy, a tymi, którym zależy na zafałszowaniu historii i ukryciu pewnych faktów, chociażby po trupach. Ale Wolski wymierza ostrze krytyki nie tylko w tych, którzy kiedyś byli u władzy i korzystają z powiązań z tajnymi służbami — atakuje także dzisiejsze zepsucie m.in. wśród duchowieństwa (mówi o przypadkach molestowania i pedofilii wśród księży), brutalizację metod działania mafii, hipokryzję i “umoczenie” w podejrzanych układach czołowych polityków. I chyba nieprzypadkowo w “Ekspiacji” epizodyczne postacie są jakby żywcem wyjęte z pierwszych stron gazet.
„Ekspiacja” to doskonale opowiedziana historia z interesującą fabułą. Poważna tematyka podszyta humorem. Wolski pokazuje, jak zafałszowanie historii może mieć wpływ na losy świata, a jednocześnie ani na chwilę nie oddala się od swojego głównego celu – dostarczenia czytającemu emocjonującej rozrywki. Mimo że na samym wstępie autor zaznacza, że wszystkie opisane w książce wydarzenia są fikcyjne, z łatwością można sobie wyobrazić, że rozegrały się naprawdę. Doskonała akcja, ciekawie zarysowany konflikt, kryminalne rozgrywki, a w tle zakazana i powoli kiełkująca miłość. Czyż nie jest to doskonały materiał na scenariusz filmowy?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze