"Znajomi z pociągu", Patricia Highsmith
TASZQ • dawno temuPolecam zarówno tę, jak i inne pozycje pisarki wszystkim, których fascynuje psychologia zbrodni oraz nieco duszna, niespokojna atmosfera roman noir, jak również wszystkim miłośnikom dobrej prozy.
Znajomi z pociągu to rewelacyjny debiut literacki Patricii Highsmith z 1950 roku. Ta wspaniała powieść kryminalna zaczyna się od zwyczajnego, zdawałoby się, spotkania dwóch podróżnych. Młody obiecujący architekt, Guy Haines, zostaje szybko wciągnięty przez natrętnego młodzieńca w rdzawym garniturze w niepokojącą rozmowę i zaproszony na kolację do jego salonki. Nie stroniący od whisky chłopak składa Haines’owi zdumiewającą propozycję. Chodzi o wzajemne wyświadczenie sobie przysługi, o podwójną zbrodnię doskonałą – bez motywu, bez dowodów, bez poszlak. Czy młody, sympatyczny architekt da się wciągnąć w ponurą intrygę kryminalną? Czy nieopatrzna wymiana zdań z porywczym nieznajomym musi nieodwołalnie zakończyć się katastrofą? Czy któryś z nich okaże się mordercą?
Powieść amerykańskiej pisarki zachwyciła samego Alfreda Hitchcocka, który w 1951 roku nakręcił na jej podstawie film o tym samym tytule, ulegając niezwykłemu czarowi i konsekwencji, z jakimi pisarka poprowadziła intrygę swej książki. Niezmiennie od lat, krytyka podziwia w prozie Patricii Highsmith klarowność i elegancję stylu, jak również niezwykle oryginalny świat wewnętrzny jej bohaterów, pełen chorobliwego napięcia, fatalnego lęku przed nieodwracalnym i jakiejś paraliżującej moralnej niemocy. Psychologiczna celność analizy, plastyczny język narracji, a także nie pozbawione głębi, wplecione dyskretnie w fabułę książki refleksje natury filozoficznej czynią z powieści Highsmith wybitne dzieło gatunku.
Znajomi z pociągu (wyd. Noir sur Blanc) otwierają edycję obszernego cyklu utworów Highsmith, która jest autorką ponad dwudziestu powieści i kilkudziesięciu opowiadań (m.in. The cry of the owl – Krzyk sowy, The talented Mr. Ripley – Utalentowany Pan Ripley, This sweet sickness – Słodka choroba). Polecam zarówno tę, jak i inne pozycje pisarki wszystkim, których fascynuje psychologia zbrodni oraz nieco duszna, niespokojna atmosfera roman noir, jak również wszystkim miłośnikom dobrej prozy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze