Jak nie dopuścić do powstania opryszczki?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPojawienie się opryszczki wargowej jest mało estetyczne. Zwykle powoduje ogromny dyskomfort, gdyż nie da się jej ukryć. Problem ten dotyczy około 50% populacji - nosicieli wirusa HSV-1. Czy można skutecznie zapobiec jej pojawieniu się?
Do pierwotnego zakażenia opryszczką wargową dochodzi zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie. Różna jest częstotliwość jej występowania oraz różne są czynniki wpływające na uaktywnienie się wirusa.
Objawy:
bardzo bolesny pęcherz na wargach, ale też dziąsłach czy podniebieniu,możliwe: gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i ogólne złe samopoczucie.
Przyczyny aktywacji wirusa HSV-1:
warunki atmosferyczne (zmiany temperatur, silny wiatr, wysokie promieniowanie UV) wpływające na uszkodzenie powierzchni naskórka, który ze względu na szybszą utratę wilgoci jest bardziej podatny na wystąpienie infekcji,silny stres,przemęczenie,zmiany hormonalne,uczulenia,osłabienie układu immunologicznego,urazy powstałe wskutek uprawiania sportów kontaktowych,leczenie stomatologiczne oraz urazy chirurgiczne.
Większość czynników sprzyjających pojawieniu się opryszczki wargowej występuje bez naszego udziału, dlatego nie mamy na nie bezpośredniego wpływu. Trudno o właściwą profilaktykę. Mimo to jesteśmy w stanie, dzięki odpowiedniemu leczeniu, zmniejszyć objawy towarzyszące uaktywnieniu się wirusa oraz zapobiec pojawieniu się pęcherzyków, które wywołują ból. W tym wypadku liczy się czas. Szybka reakcja jest konieczna już w momencie pojawienia się uczucia mrowienia oraz kłucia w okolicach ust. Ból lub mrowienie mogą występować 1–2 dni przed pojawieniem się klasycznych objawów. Powstrzymanie rozwoju wirusa jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego leku.
W aptekach dostępny jest preparat zawierający substancję aktywną dokozanol, hamującą proces łączenia się wirusów z błoną komórkową skóry. Dzięki temu może on zapobiegać ich wnikaniu do wnętrza zdrowych komórek i znacznie skrócić czas trwania dolegliwości.
Naturalne sposoby walki z opryszczką wargową:
ziołolecznictwo — ekstrakt z pestek grejpfruta, 10–20 kropli 4 razy dziennie lub ekstrakt suchy z cyprysa (2/3) i jeżówki (1/3), łyżeczka do herbaty 3 razy dziennie przez 10 dni; miejscowe wcieranie nalewki z nagietka 3–4 razy dziennie,aromaterapia — miejscowe stosowanie odrobiny olejku eterycznego z drzewa herbacianego oraz olejku eterycznego z ravensary 4–5 razy dziennie,stosowanie zimnych okładów — kostka lodu lub zimny kompres,unikanie gorących potraw i napojów, zwłaszcza gdy pojawiły się pęcherze w jamie ustnej.
W przypadku opryszczki bardzo ważne jest, aby nie zarazić nią innych, dlatego należy unikać całowania i dotykania innych osób. Nie powinno się dzielić z nikim szklanek, ręczników, myjek itp. Wirus rozprzestrzenia się także na inne części ciała, więc częste mycie rąk, a zwłaszcza po wcześniejszym dotknięciu pęcherzy jest konieczne.
Opryszczka zwykle znika po tygodniu, lecz częstymi nawrotami nęka wiele osób, zwłaszcza tych o obniżonej odporności organizmu. Aby jej uniknąć, ogromne znaczenie ma więc profilaktyka, dbanie o siebie, uprawianie sportu oraz właściwa zbilansowana dieta. Dzięki odpowiedniemu stylowi życia zapobiec można nie tylko opryszczce, ale też wielu innym chorobom.
Źródło: informacja prasowa Ewa Kaczorowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze