Ból po porodzie. Jak sobie z nim radzić?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuGdy po dziewięciu miesiącach oczekiwania na świecie wreszcie pojawia się dziecko, wydaje się, że nic nie powinno tej radości zakłócić. Tymczasem oprócz przemęczenia, pojawia się ból, który jest nieodłącznym towarzyszem przez kilka pierwszych tygodni. Odzywa się przy chodzeniu, staniu czy siadaniu. Jak przetrwać te najtrudniejsze tygodnie?
Gdy po dziewięciu miesiącach oczekiwania na świecie wreszcie pojawia się dziecko, wydaje się, że nic nie powinno tej radości zakłócić. Tymczasem oprócz przemęczenia, pojawia się ból, który jest nieodłącznym towarzyszem przez kilka pierwszych tygodni. Odzywa się przy chodzeniu, staniu czy siadaniu. Humoru nie poprawia też widok w lustrze, który w niczym nie przypomina dawnej ciebie. Podkrążone oczy, dodatkowe kilogramy sprawiają, że często chce ci się płakać. Jak więc przetrwać te najtrudniejsze tygodnie, aby móc cieszyć się macierzyństwem?
Sposoby na złagodzenie bólu:
Ból przy głębokim oddechu powstały na skutek przemęczenia po porodzie mięśni klatki piersiowej — złagodzić go można ciepłymi okładami i prysznicem.Skurcze w dole brzucha, najbardziej dokuczliwe podczas karmienia wywołane są kurczeniem się macicy? — pomóc mogą ćwiczenia oddechowe stosowane podczas pierwszej fazy porodu.Ból bioder, kości miednicy, krzyża i ud — ulgę przynieść może masowanie tych miejsc.Ból w okolicy kości ogonowej jest efektem silnego parcia w czasie porodu — zmniejszyć go może leżenie na brzuchu oraz ciepłe okłady.
Bez względu na to, czy krocze było nacinane czy nie, z całą pewnością odczuwasz ból, który utrudnia ci zarówno siedzenie, jak i chodzenie.
Jak zadbać o higienę intymną i zminimalizować ból?
Staraj się co jakiś czas zapewnić ranie dostęp powietrza, dlatego pozwól sobie na krótki odpoczynek bez bielizny.Zakładaj bawełnianą bieliznę. Przez kilka tygodni po porodzie nie noś obcisłych spodni i rajstop. Wybierz ubrania luźne, wygodne, najlepiej bawełniane.Sikając, staraj się, by strumień moczu omijał ranę.Pamiętaj, aby nie obciążać zanadto szwów zbyt długim staniem.Ulgę w siedzeniu przynieść ci może nadmuchiwane koło ratunkowe lub miękka poduszka podłożona pod krocze.Przygotuj sobie okłady łagodzące ból. Może to być okład z kostek lodu zawiniętych w gazę, przykładany tak często, jak chcesz. Inna możliwość to okłady z naparu rumianku, arniki albo nagietka. Gazę nasączoną ziołami przykładaj trzy razy dziennie po około 15 minut.
Rana krocza goi się przez kilka tygodni. Krwawienie zazwyczaj trwa od dwóch do sześciu tygodni. U kobiet karmiących szybciej się kończy. W tym czasie potrzebujesz dużo chłonnych podpasek lub nawet jednorazowych pieluch, gdyż przez pierwszych kilka dni krwawienie jest bardzo obfite. Nie wolno ci wtedy korzystać z tamponów, gdyż poza bólem może wystąpić infekcja.
Podobny ból wywołuje rana po cesarskim cięciu. By nie był tak dokuczliwy należy przestrzegać kilku zasad:
Spaceruj, by jak najszybciej odzyskać dawną formę.Nie noś ciężkich rzeczy.Schylając się, uginaj nogi w kolanach.Noś wygodne, luźne ubrania, które nie będą podrażniały rany na brzuchu.Staraj się karmić dziecko w pozycji leżącej, gdyż wtedy unikniesz zginania się w pasie i rana nie będzie cię bolała.Pij miętową lub koperkową herbatkę na gazy.
Po porodzie lęk wywołuje wizyta w toalecie, gdyż kojarzy ci się z bólem. Aby pozbyć się nadmiaru wody nagromadzonej podczas ciąży, musisz często starać się oddawać mocz. Pomóc ci w tym może ciepła kąpiel. Poza tym powinnaś pamiętać o podmywaniu krocza po siusianiu aż do momentu zagojenia się rany. Problemem jest również wypróżnianie się. Tu przede wszystkim powstaje problem natury psychicznej wynikający ze strachu o pęknięcie szwów podczas napinania mięśni. Przerażenie doprowadza do zaparć, a wtedy obawa jest jeszcze większa. Nie ma jednak powodu, aby lękać się o pęknięcie szwów. Ważne jest jednak, aby przestrzegać właściwej diety, która powinna zawierać dużo płynów oraz pokarmów zawierających błonnik (suszone śliwki, jabłka, kiwi, rodzynki, pełnoziarniste pieczywo). Jeżeli masz trudności z nietrzymaniem moczu, spróbuj ćwiczyć mięśnie dna miednicy.
Do wymienionych poporodowych dolegliwości dołączyć mogą także hemoroidy, czyli nabrzmienie żył wokół odbytu. Pękając, krwawią, powodując ból, pieczenie i swędzenie. Ból potęgują zaparcia, dlatego należy dbać o to, by nie wystąpiły. Ulgę przynieść może mycie bolących miejsc chłodną wodą i mydłem po każdym wypróżnieniu. Można także użyć okładu z lodu bądź ziołowych maści.
Po porodzie każda kobieta jest przemęczona i obolała. Zadbanie o siebie w tym najtrudniejszym okresie pozwoli ci złagodzić ból, dzięki czemu będziesz miała siłę czerpać radość z narodzin długo oczekiwanego maleństwa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze