Masz zaćmę? Zapytaj lekarza
JADWIGA OLCZAK • dawno temuNa zaćmę, chorobę oczu, w Polsce zapada około 800 000 osób. Niestety pacjenci wciąż mają za małą wiedzę na jej temat, co potwierdzają wyniki badań CBOS. Co czwarty respondent twierdzi, że był niedoinformowany w kwestii przebiegu operacji oraz jej skutków, a także rodzaju wszczepianych soczewek. Czy zaćma więc oznacza tylko chorobę oczu czy również zaćmioną wiedzę w tej dziedzinie?
Głównym źródłem informacji badanych był lekarz, a czasem także rodzina i znajomi. Z danych wynika, że aż 41% oczekujących na operację i 30% osób już po niej nie było poinformowanych przez lekarza o tym, jak będą widzieć po usunięciu zaćmy. Informacja o rodzajach soczewek także była przekazana w sposób niewystarczający. Zdaniem 60% badanych nie zostali oni w ogóle powiadomieni przez lekarza o wybranych do wszczepienia soczewkach (są to wyniki badań przeprowadzonych na osobach, które przeszły ten zabieg w ciągu ostatnich 5 lat). Świadczy to wszystko o braku czasu lekarza dla pacjenta, na co mają wpływ ograniczenia narzucone przez NFZ.
Obecnie wiedza na ten temat jest większa, ale nadal niezadowalająca. Dowodzi tego kolejne badanie, z którego wynika, że aż 73% badanych oczekujących na zabieg nie słyszało o możliwości wszczepienia soczewki wieloogniskowej, dzięki której można zrezygnować z noszenia okularów oraz soczewki cylindrycznej korygującej astygmatyzm. Wiedzy na ten temat nie miało też 84% osób, którym tę operację już przeprowadzono.
Magdalena Bojarska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej tak komentuje stan wiedzy pacjentów: Sprawne oczy są bardzo ważne. Widzenie znacznie wpływa na komfort życia. Dziwi więc fakt, że pacjenci nie korzystają z prawa do informacji, a wytyczne lekarza traktują jak wyrok, któremu należy się bezwzględnie poddać bez refleksji.
A oto wypowiedzi pacjentów:
Lekarz o niczym mnie nie informował. Stwierdził, że mam zaćmę i potrzebna jest operacja.
Lekarz mówił o usunięciu zaćmy, ale nic nie wspominał o soczewkach ani o ich rodzajach.
Nie było informacji o rodzajach soczewek, o potrzebie noszenia okularów, w ogóle informacje od okulistów były bardzo zawężone.
Z badania CBOS wynika, że wciąż za mało wiemy na temat zaćmy. Może więc warto wykazać się dociekliwością w zdobyciu pełnej wiedzy o swojej chorobie. Nie bójmy się pytać, zwłaszcza że dzisiejsza okulistyka może zaoferować nowoczesne soczewki dostosowane do potrzeb pacjenta. Szpitale państwowe nie zawsze mogą nam zapewnić dostęp do najlepszych implantów, ale nie znaczy to, że nie mamy prawa do pełnej informacji.
Niedoinformowanie wśród pacjentów wcale nie oznacza, że mają oni małe oczekiwania wobec przeprowadzanych operacji. Liczą na odzyskanie ostrości widzenia oraz na możliwość zrezygnowania z noszenia okularów. 56% osób oczekujących na operację wiąże z nią bardzo duże nadzieje — dobre widzenia zarówno z bliska jak i z daleka bez potrzeby noszenia okularów. 21% badanych jest częściowo zadowolonych z efektów, a 11% to osoby zawiedzione. Przyczyną tego są: brak lub niewielka poprawa widzenia, konieczność dalszego noszenia okularów oraz powstałe po zabiegu komplikacje.
Aby pacjent był zadowolony, powinien szczegółowo wypytać lekarza o wszystko, co wiąże się z operacją, jej przebiegiem, skutkami. Można zasięgnąć także informacji na temat tej choroby na stronie internetowej www.leczeniezacmy.pl. Tylko 6% osób przed operacją i 4% po operacji czerpało wiedzę właśnie z tego źródła.
Źródło: Izabela Sałamacha Hill&Knowlton Poland
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze